V dveh knjigah o kar 16.000 ljudeh



Včeraj je bil v Ljudski knjižnici Metlika mednarodni literarni večer. Gosta sta bila Nikola Gojmerac in Josip Fabina, s katerima se je pogovarjal Matjaž Rus. Oba sta sicer doma s Pravutine na hrvaškem bregu Kolpe. Vendar si je Nikola, ki je sedaj upokojen in živi v rojstni vasi, nekdaj služil kruh v tujini ter kot podjetnik v Metliki in Črnomlju. Josip, po osnovni izobrazbi sicer novinar, ki živi v Metliki, pa je bil zadnji vodja metliške davčne izpostave, sedaj pa je davčni uslužbenec v Novem mestu.
Gojmerac in Fabina sta leta 2013 izdala zajetno knjigo Pravutinske korenine, leto pozneje pa še Brazde preteklosti. V prvem delu sta zajela 3.000 ljudi iz njune rojstne vasi, v drugem pa 13.000 prebivalcev 38 vasi iz pravutinske okolice. Hodila sta od hiše do hiše in poizvedovala po podatkih o ljudeh v zadnjih nekaj stoletjih. Snov jima je uspelo zbrati v rekordnih dveh letih in pol, priznala pa sta, de sta ob delu prebedela veliko noči. Veliko Pravutincev in njihovih potomcev danes živi po svetu, tako v ZDA, Kanadi, evropskih državah, a tudi v Beli krajini. Samo v Metliki jih je 300.
Prav zaradi slednjih sta avtorja knjigi, ki sta napisani v hrvaškem jeziku, želela predstaviti tudi v Metliki. Sicer pa sta že imela predstavitev v Žakanju, na kateri je bilo kar 350 ljudi. Prepričana pa sta, da sta ujela še zadnji trenutek, da sta zbrala podatke o vaseh ob Kolpi, ker so še živi starejši ljudje, ki v svojem spominu hranijo marsikaj zanimivega, kar se je iz generacije v generacijo prenašalo od ust do ust.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se