Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dolenjci gostili SloFolk


A. K.
7. 5. 2013, 11.00
Posodobljeno
08. 05. 2013 · 08:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

slofolk_001.jpg
Arhiv Lokalno.si
slofolk-001
slofolk_015.jpg
Arhiv Lokalno.si
slofolk_013.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na pobudo Folklornega društva Kres iz Novega mesta so se folklorne skupine z območja Dolenjske in Posavja leta 2005 odločile, da bodo skupaj prirejale Mednarodni folklorni festival, ki naj druži in povezuje folklornike iz različnih evropskih držav. Táko sodelovanje omogoča seznanjanje s kulturami evropskih narodov in pomaga premagovati jezikovne pregrade. Festival so poimenovali SloFolk. Sodelovanje so sklenile FD Kres iz Novega mesta, FS KD Franceta Prešerna iz Velike Račne pri Grosuplju, FS KUD Oton Župančič iz Artič, FS Javorje iz Šmartna pri Litiji in FS Vidovo iz Šentvida pri Stični. Skupini iz Velike Račne in iz Šmartna pri Litiji se izmenjujejo pri organizaciji vsako drugo leto, ostale skupine pa držijo vajeti v rokah vsako leto. Namen tega festivala je, da si folklorniki iz različnih držav izmenjajo kulturo svojega naroda, stkejo prijateljske vezi in se ponovno vidijo na povratnem festivalu v tujini. Vsako društvo dela na tem, da ima z organizacijo festivala čimmanjše stroške, saj je nakup noš in bogatenje kostumske podobe za folklorno skupino prvotnega pomena. Zaradi tega nekatere skupine gostijo folklornike na domovih, spet druge pa jim iščejo čim cenejše varjante nočitve. Vsaka skupina gostiteljica je zadolžena za eno skupino iz tujine in vsaka skupina gostiteljica nastopa na večernem koncertu, ki ga sama organizira v svojem kraju. Preko dneva pa jim razkažemo domačo pokrajino, njene lepote ter jim v zameno za dnevni obrok organiziramo nastop v bližnjih zdraviliščih, trgovskih centrih in domovih za ostarele občane. Ne pozabimo pa ne niti na naše župane, saj imamo v nekaterih krajih povorke skozi center ter sprejem pri županu. Za druženje in spoznavanje med folkloristi bi bilo zaželeno, da so nastanjeni v istem prostoru (hostel, dijaški dom ...), vendar si zaradi prevelikih stroškov najema folklorne skupine tega ne morejo privoščiti. S pomočjo sponzorjev bi bilo tudi to izvedljivo, kar bi še povečalo čar festivala in mu nudilo bistvo vsega - druženje in izmenjavo izkušenj v folklorni tradiciji.

Letos so se našemu povabilu odzvali oz se prijavili na naš festival gostje iz Italije, Romunije, Slovaške in Srbije. Pri izbiri skupin gledamo na to, da je prisotna raznolikost kostumske podobe in stila plesa ter da se folkloristi iz enakih držav ne ponavljajo prepogosto. Na težave naletimo pri pridobivanju skupin, saj prihaja veliko prijav na festival s strani afriških in azijskih skupin, katere pa so zaradi povratnega festivala za nas nedosegljive. Težave nastopijo tudi pri sponzorjih, saj je sponzorskih sredstev vsako leto manj, stroški festivala pa se višajo.

V Novem mestu smo imeli SloFolk v petek, 26. 4. 2013. Dan smo začeli s povorko na Novem trgu in jo zaključili preko Florjanovega trga na Glavnem trgu, kjer se je odvijal Dan Zemlje. Naši gostje so nastopili na velikem odru prireditve in s tem popestrili programsko dogajanje na trgu. Po nastopu so nas pogostili v Hiši kulinarike, kjer nas je sprejel gospod župan Alojzij Muhič in si z gosti izmenjal spominska darila. Nato so gostje odšli na dnevne nastope v Terme Šmarješke Toplice, Dolenjske Toplice ter v Doma starejših občanov v Trebnje ter v Novo mesto. Povsod so pokazali svoje znanje in množico gledalcev navdušili s svojimi poskočnimi ritmi. Po zasluženem kosilu smo jih odpeljali na ogled Otočca, Novega mesta, Kostanjevice na Krki ter zapeljali v nakupovalna središča, kjer so si nakupili spominke iz Slovenije. Večerni koncert je bil ob 19.00 v Kulturnem centru Janeza Trdine, kjer so naši gostje skupaj s Kresovci prikazali svoje običaje gledalcem v ne ravno polni dvoran kulturnega centra. Po večerji v šmihelskem Dijaškem domu pa smo jim predstavili še slovenske plese ter jih v delavnicah naučili par korakov domačih plesov. Za višek večera pa je poskrbela še Romunska skupina, ki je v svojim delavnicah naučila ostale obiskovalce zabave njihovih plesov. Na podoben način smo dneve preživljali v Veliki Račni, v Artičah in na zaključnem večeru v Šentvidu pri Stični, kjer so se nam na zaključnem večeru pridružili še g. Bojan Knific ter ga. Neva Trampuš iz JSKD in gospod Bruno Ravnikar, ki velja za velikega človeka v slovenski folklori.

Člani FD Kres bomo skupaj s skupinami soorganizatorkami v letu 2014 pripravili že jubilejni, 10. SloFolk. Upamo, da se bo v naši občini pokazal interes do folklorne kulture, da nam sponzorji pripomorejo, obiskovalci pa napolnejo dvorano in nam s tem vlijejo dodatno voljo in moč za organizacijo že tradicionalnega mednarodnega folklornega festivala še za v naprej.

Seveda pa velja zahvala za lepo izpeljan festival vsem članom FD Kres, ki so pomagali pri izvedbi, ter tudi našemu novopečenemu predsedniku društva, gospodu Bojanu Benciku za vso nesebično pomoč pri organizaciji tega zahtevnega projekta.

Naj moto FD Kres "Brez ljubezni plesa ni - kdor se ljubi, se vrti" ostane v naših mislih do festivala SloFolk 2014, ko se bomo mednarodno ljubili in vrteli že desetič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.