Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Wisell, to je želel Adolf Hitler


M. L.
13. 11. 2018, 13.35
Posodobljeno
30. 11. 2018 · 12:34
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_8612_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_8612
img_8675.jpg
Maca Jogan, slavnostna govornica na praznični slovesnosti na Bizeljskem je na zavidljivi kulturni ravni odločno obsodila skrajni nacionalizem Nemčije v obdobju druge svetovne vojne in poudarila pomemben prispevek NOB v mednarodnem uporu proti nacizmu in fašizmu. (M. L.)
nalso_vcnxspomenik.jpg
Spomenik so odkrili (z leve) Martin Najger kot predstavnik organizacije borcev za vrednote NOB Bizeljsko, Mateja Kmetič v imenu krajevne skupnosti in Rok Kržan kot prvi mož krajevne organizacije društva izgnancev Bizeljsko. (Foto: M. L.)
naslovn67zu_000.jpg
Trak na posodobljeni cesti v središču Bizeljskega so prerezali (z leve) tajnica krajevne skupnosti Tamara Novoselc, brežiški župan Ivan Molan, predsednica sveta krajevne skupnosti Mateja Kmetič in član sveta krajevne skupnosti Roman Šepetavc. (Foto: M. L.)
nalsovfcnx4645_000.jpg
V kulturnem sporedu so sodelovali učenci osnovne šole Bizeljsko pod vodstvom Vilka Ureka. (Foto: M. L.)

Na Bizeljskem so v okviru praznika krajevne skupnosti Bizeljsko pred dnevi odprli v središču kraja prenovljen odsek ceste od Kumrovške ceste do pokopališča. Novi odsek ima tudi pločnik, ki občutno povečuje varnost v tem delu vasi, skozi katerega potuje veliko vozil tudi proti hrvaški meji. Ob odprtju ceste je zapel Moški pevski zbor Bizeljsko.

Zbrane so nagovorili brežiški župan Ivan Molan, predsednica sveta krajevne skupnosti Bizeljsko Mateja Kmetič in član sveta krajevne skupnosti Bizeljsko Milko Veršec, ki je kritiziral način gradnje z vidika upoštevanja predlogov in zahtev nekaterih prebivalcev.

Isti dan, kot so odprli prenovljeno cesto, so na Bizeljskem slovesno odkrili prenovljeni spomenik borcem narodnoosvobodilnega boja in izgnancem v drugi svetovni vojni. S prenovo in odprtjem spomenika obujajo spomin na leto 1941, ko so 11. novembra Nemci izselili iz takratne občine Bizeljsko več kot 3.000 prebivalcev. O tem je na slovesnosti, kjer je s kulturnim sporedom sodelovala osnovna šola Bizeljsko, pri spomeniku govoril predsednik krajevne organizacije borcev za vrednote NOB Bizeljsko Martin Najger.

Spomenik so odkrili Najger kot predstavnik organizacije borcev za vrednote NOB Bizeljsko, Mateja Kmetič v imenu krajevne skupnosti in Rok Kržan kot prvi mož krajevne organizacije društva izgnancev Bizeljsko. O izgnancih je v nadaljevanju praznične slovesnosti v dvorani govorila slavnostna govornica sociologinja, zaslužna profesorica dr. Maca Jogan, sicer domačinka z Bizeljskega. »Krajevna skupnost Bizeljsko je z obnovo spomenika dokazala, da ohranja spoštljiv odnos so prelomnih dogajanj v času druge svetovne vojne, da v kulturi spominjanja ne molči o grozodejstvih okupacijskih oblasti in da ceni upornost zoper načrtovano in izvajano uničevanja slovenstva in slovenskega življa. Ta in spomenik padlim borcem na pokopališču sta oporni točki skupnega zgodovinskega spomina, ki ju dopolnjujejo pisni viri, zlasti dve knjigi spominov na otroštvo v izgnanstvu. Ljudje so minljivi, spomeniki pa ostajajo in prihodnjim rodovom sporočajo o pomembnem dogajanju v preteklosti,« je med drugim rekla Joganova. Zbrane je nagovorila tudi z besedami: »Če bi se uresničil Hitlerjev načrt o ponemčenju in uničenju slovenskega naroda po zasedbi Jugoslavije aprila 1941, potem se danes ne bi mogli zbrati tukaj in govoriti slovensko, na začetku tega lepega kraja pa bi pisalo Wisell.«

Na praznični slovesnosti v dvorani so podelili plakete krajevne skupnosti. Prejeli so jih družina Istenič za dosežke v vinarstvu in prispevek k razvoju Bizeljskega, Vladimir Veršec kot večkratni prvak v različnih kategorijah v hitri hoji in podjetje Tehnični sistemi - ustanovila sta ga in ga vodita Andreja In Lajoš Špeljak – za dobrodelnost. Podelili so tudi priznanja. Dobili so jih Jožica Obradovič, družina Balon in družina Iljaš, vse tri so tako med drugim nagradili za njihovo prostovoljsko delo za skupnost.

V dvorani so si obiskovalci lahko ogledali razstavo fotografij članov Fotokluba Brežice. V imenu kluba je zbrane nagovoril njegov predsednik Davor Lipej. Predsednica krajevne skupnosti Mateja Kmetič je na slovesnosti spregovorila o delu in načrtih krajevne skupnosti. »Veselje je poslušati krajane, kaj vse si želijo v bodoče. Kajti te želje pomenijo, da se bo kraj razvijal še naprej,« je rekla predsednica. Brežiški župan Ivan Molan je izrazil prepričanje, da sta krajevna skupnost in občina na Bizeljskem v sodelovanju v zadnjem obdobju naredili veliko. Kot je dejal, je ponosen, da so uspeli narediti cesto s pločnikom, spodbudna je ureditev parkirišča pri pokopališču. »Samo s dobrim sodelovanjem se da kaj doseči, vse drugo je korak nazaj,« je rekel Ivan Molan. Spomenik, ki so ga obnovili, je po županovih besedah simbol težkih časov.

Na slovesnosti je predsednik združenje borcev za vrednote NOB Brežice Stane Preskar izročil dobitnikom priznanja organizacije. Tako je Martin Najger prejel srebrno plaketo zveze borcev za vrednote NOB Slovenije. Priznanje brežiškega združenja so prejeli krajevna skupnost Bizeljsko, Osnovna šola Bizeljsko, krajevna organizacija društva izgnancev Bizeljsko in Moški pevski zbor Bizeljsko. Ta priznanja je Preskar izročil ob letošnji 70-letnici brežiškega združenja borcev za vrednote NOB.

Obiskovalcem, ki so napolnili dvorano, so se v nastopih predstavili Moški pevski zbor Bizeljsko, ženski zbor Mravljice, pevski zbor osnovne šole Bizeljsko pod vodstvom in ob instrumentalni spremljavi Vilka Ureka, Ljudski pevci Bizeljsko in harmonikarji Boštjana Povšeta. Skozi pogostitev pa so se predstavile članice društva kmetic Bizeljsko.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.