Projekt suha travišča
Te dni se končuje triletni projekt Kmetovanje za ohranjanje vrstno pestrih travišč s prenosom znanja na kmeta ali krajše EIP suha travišča. V tem času smo v okviru partnerstva obravnavali gospodarjenje z naravovarstveno pomembnimi travišči na Kumu, v Halozah in na Gorjancih.

V različnih aktivnostih smo kmete opremili z najpomembnejšim – znanjem: o tem, katere rastline rastejo na njihovih travnikih, kako so se njihovi travniki razvili in, kar je najpomembnejše, kako se usposobijo in predajajo svoje bogato znanje in izkušnje drugim kmetom.
Kmetje so naredili tudi velik miselni preskok. Eden od rezultatov tega projekta je uvedba novega, rezultatsko usmerjenega kmetijsko-okoljskega ukrepa skupne kmetijske politike (BK.15). Poleg boljšega poznavanja rastlinske sestave travnikov so znanje nadgradili tudi z uporabo mobilne aplikacije za spremljanje stanja ohranjenosti suhih travnikov, ki bo podlaga za izplačilo subvencije.
Košenice na ovršnem delu Gorjancev (Rute, Miklavž, Javorovica) se razprostirajo na višini do skoraj tisoč metrov nad morjem. V nasprotju s travniki v nižinskih legah se gorjanske košenice v času branja tega prispevka šele sramežljivo prebujajo. V vsem svojem sijaju (Trdina je lepote gorjanskih košenic opisal v bajki Cvetnik) bodo zacvetele šele čez nekaj tednov. Kljub temu lahko že zdaj spremljamo osamljene lepotice, kot je zvezdnata kukavica (Orchis mascula ssp. speciosa) na fotografiji.
Pri morebitnem obisku košenic, prosimo, upoštevajte, da je nekdo njihov lastnik. Ta nekdo so pridni kmetje, ki se trudijo ohranjati travnik, tradicijo in s tem kulturno krajino. Množično »ropanje« zelišč na košenicah za izdelavo domačih grenčic ne pripomore k ohranjanju cvetnika.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se