© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Trebnje je bilo rimska obmejna postojanka


lokalno
13. 9. 2007, 00.00
Posodobljeno
05. 10. 2007 · 13:13
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

arheologija_trebnje1.jpg
Arhiv Lokalno.si
Senzacionalno odkritje manjše bronaste statue. Najbrž gre za herojsko upodobitev uradnega božanstva, verjetno Herkula.
arheologija_trebnje.jpg
Rimska naselbina Praetorium Latobicorum na območju Trebnjega.

Zavarovalna arheološka izkopavanja, ki jih novomeška območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine ob gradnji avtoceste opravlja na zahodnem robu Trebnjega, so dale precej novih podatkov o življenju 3. in 4. stoletja v rimski naselbini Praetorium Latobicorum. To pomembno cestno postojanko na območju današnjega Trebnjega so v tem času naseljevali rimski veterani - 'beneficiariji' obdonavskih legij, ki so tudi pobirali cestnino in davke ter imeli policijski nadzor nad obmejnim prometom. Ti rimski orožniki, katerih imena so vklesana na trebanjskih naključno najdenih žrtvenikih, so z letošnjimi zavarovalnimi izkopavanji dobili tudi svojo stavbo.

Na vojaškoupravno in skladiščno funkcijo izkopanega 24x15 metrov velikega stavbnega kompleksa jasno kažejo številne svinčene etikete za označevanje blaga, namenjenega trgovanju, več železnih stilusov (pisal za opisanje začasnih beležk na povoščene tablice), več kot 500 bronastih novcev ipd.

Bogat najdiščni fond je nedavno dopolnilo še senzacionalno odkritje manjše bronaste statue. Nekateri spremljevalni atributi te gole moške upodobitve (lev, drža rok) dajo slutiti, da gre za herojsko upodobitev uradnega božanstva, verjetno Herkula.

Podrobna opredelitev tega umetniško dovršenega izdelka pa bo mogoča šele po restavratorskem posegu in temeljiti študiji, je ob današnji predstavitvi rezultatov arheoloških izkopavanj na trebanjski občini zapisal Uroš Bavec.  


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.