Slovensko čebelarstvo zaostaja za avstrijskim

##IMAGE-2233431##
Čebelar Stanislav Matjaž iz Velikega Cirnika v občini Sevnica, ki mu je 10. maja poginilo 19 panjev pašnih čebel, se danes mudi na poslovnem pogovoru v Avstriji. Matjaž ni zgolj ljubiteljski čebelar, saj ima ob panjih, ki so ostali prazni, dober kilometer iz vasi še 92 panjev. S čebelarstvom bi se želel ukvarjati kot podjetnik, zato išče nasvete in poslovno povezavo pri Avstrijcih.
Pogin čebel mu je prizadejal škodo, ki se bo v celoti šele pokazala, ker se ne ve, koliko čebel je podleglo zastrupitvi še po 10. maju, ko je ob 20.30 zvečer opazil množični pogin. Pravi, da takrat ni našel v Sloveniji naslova oziroma človeka, ki bi znal svetovati, kako naj ukrepa. Povezal se je z veterinarskim in kmetijskim inšpektorjem, ki sta odredila testiranje na bolezni čebel. Rezultat je pokazal, da niso bile okužene, zato pada sum na zastrupitev iz okolja. Analizo dela mariborski zavod in rezultati naj bi bili znani konec prihodnjega tedna. Matjaž noče ugibati, katere vrste škropiva v kmetijstvu je bilo usodno za njegove čebele. Za pogin čebel v okolici Domžal se je pokazalo, da je krivda v fungicidu, primešanem koruznemu semenu. Na Velikem Cirniku pa prevladujejo vinogradi, ne koruzna polja in v vinogradih so že škropili.
33-letni Stanko Matjaž se s čebelarstvom ukvarja od svojega 15. leta. Čeprav v panogi ta čas vlada preplah, se je odločil za pot profesionalnega čebelarja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se