Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predsednik Türk na razstavi in pri spomeniku


dolenjski-list
M. L.
16. 6. 2011, 07.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

osamosvojitev__1_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Osamosvojitev (1), Osamosvojitev__1_
naslovn_turk_teropsic_molan.jpg
M. L.
Predsednik republike Danilo Türk, direktor Posavskega muzeja omaž Teropšič in brežiški župan Ivan Molan. (Foto: M. L.)

V Posavskem muzeju Brežice so včeraj odprli fotografsko razstavo Bil sem zraven, posvečeno slovenski osamosvojitveni vojni. Predstavljene fotografije Črtomira Čarga so nov dokument o delovanju 25. območnega štaba Teritorialne obrambe in vojnih enot TO v vojni leta 1991. Otvoritve se je udeležil tudi predsednik republike Danilo Türk, ki ga je skozi galerijo popeljal direktor Posavskega muzeja dr. Tomaž Teropšič. Številnim veteranom in drugim obiskovalcem je v galeriji muzeja spregovoril brežiški župan Ivan Molan.

naslovn_venec.jpg
M. L.
Predsednik se je tudi z vencem poklonil osamosvojiteljem in še zlasti padlemu Jerneju Molanu.

Ob razstavi so izdali katalog, katerega avtor je Tomaž Teropšič.

naslovn_z_molanovimi.jpg
M. L.
V pogovoru s svojci Jerneja Molana.

Predsednik Türk je v nadaljevanju obiska položil v Rigoncah venec k spomeniku Jerneju Molanu, ki je padel 27. junija v spopadu z oklepno enoto JLA v tem kraju. Pogovarjal se je s sorodniki Jerneja Molana in pozdravil pripadnike takratne intervencijske enote, v kateri je bil tudi Jernej Molan. Mitja Teropšič, eden ključnih poveljnikov v Teritorialni obrambi v Posavju v osamosvojitveni vojni, je predsednika  seznanil z nekaterimi podrobnostmi omenjenega spopada v Rigoncah, s katerim so se začeli boji v Posavju.

Po svečanosti je v Rigoncah predsednik Türk odgovarjal na vprašanja novinarjev. Pri tem je dejal, da vloga Posavja v osamosvojitveni vojni ni bila prezrta. »Prispevek Posavja mora biti danes popolnoma nesporen, nedvoumen. O njegovem pomenu ne sme biti dvoma," je rekel.

Predsednik se je zavzel za ohranjanje spomina na osamosvojitev, zato je predlagal, da vsi, ki imajo fotografije in drugo spominsko in dokumentarno gradivo in ki so sodelovali v akcijah, predstavijo spomine in gradivo. Izrazil je upanje, da bo povsod v Sloveniji tako.

Na vprašanje o tem, kaj meni o nekaterih ocenah, da je hrvaška junija 1991 odprla mejo, da so okupacijske sile lahko prodrle v Slovenijo, je predsednik dejal med drugim, da takrat ni sodeloval v vodstvu. Dogajanje je spremljal iz medijev. »Ampak vsi smo v medijih lahko videli hude pomanjkljivosti v tistem obnašanju takrat, ki ni bilo dovolj solidarno«,« je rekel predsednik Danilo Türk.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.