Paviljon in hiše na drevesih navdušujejo



Danes in jutri Odprte hiše Slovenije četrtič zapored vabijo k brezplačnemu vstopu v kakovostno slovensko arhitekturo, na ogled je več kot 100 stavb po državi. V sklopu tega mednarodnega projekta, ki poteka od leta 1992, so si obiskovalci danes dopoldne lahko ogledali tudi dva popolnoma nova objekta v Žužemberku - paviljon in sklop hiš na drevesih. Oba sta nastala na letošnjem srečanju študentov arhitekture EASA in vsi, ki so ju prvič videli, so bili povsem navdušeni. Zvečer bo pri paviljonu tudi uradna otvoritev.
Paviljon
Je rezultat sodelovanja krajanov in krajank občine Žužemberk, angleških arhitektov, ki sta zmagala na natečajnem razpisu, študentk in študentov arhitekture ter javnih delavk in delavcev, ki so ga gradili ali drugače prispevali k dogodku EASA013. Zasnova objekta izhaja iz dveh enakovrednih komponent – socialnih zahtev in prostorskih problemov in poskuša rešiti prostorsko zagato trga, ki je med drugo svetovno vojno in po njej izgubil svojo vzhodno fasado. Lahkotna struktura, postavljena v park med drevesa, je krita z dvokapnico, ki deloma povzema tradicionalne vzorce ljudskega stavbarstva oziroma kozolca, obenem pa pritegne reminiscenco na cerkev, ki je nekdaj stala na tem delu. Sodoben nadstrešek daje zavetje, mestu ter prebivalkam in prebivalcem pa odpira prihodnost v srečevanja, povezovanja, komunikacijo, trgovanje in počitek.
Endor
Gre za projekt treh hišk na drevesih, ki so povezane s skupnim stopniščem. Vsaka hiška ima tlorisno površino približno 20 m2 in sloni na enem drevesu in stebrih, ki so podprti s točkovnim temeljem. Celotna konstrukcija je iz lesa, povezanega z jeklenimi elementi. Posebnost objekta je pritrjevanje na drevesa, ki je rešeno s tako imenovanimi vijaki Garnier, ki so vijačeni v samo deblo dreves. S tem je bil zagotovljen minimalni poseg v drevesa. Fasada je iz brisolejev, ki so na zgornji strani pobarvani, kar zagotavlja učinke v slogu mehiškega arhitekta Luisa Barragána.
EASA
EASA 013 se je odvijal v Žužemberku od 4. 8. do 18. 8. 2013. EASA je največja neprofitna mreža študentov arhitekture v Evropi. Nastala je leta 1981 v angleškem Liverpoolu kot odgovor na takratno stanje družbe. Od takrat naprej se vsako leto v poletnih mesecih zbere okoli 500 študentov iz več kot 200 evropskih fakultet za arhitekturo. Program tabora vsebuje razne praktične in teoretske delavnice, ki jih vodijo bolj izkušeni študentje ali mladi arhitekti, in predavanja arhitektov ali drugih strokovnjakov na specifično temo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se