Je tudi v Beli krajini mogoče namakati?


V Beli krajini, kjer vse več prebivalcev ostaja brez redne zaposlitve in išče priložnosti tudi v svojem koščku zemlje, vsi zdaj precej več razmišljajo tudi o namakanju. V četrtek, 4. julija, so zato pripravili javno predstavitev možnosti namakanja v Beli krajini.
Dogodek je potekal v prostorih občine Črnomelj, podprle so ga vse tri belokranjske občine in tudi RIC Bela krajina, v okviru delovanja novo ustanovljene regionalne delovne skupine za razvoj namakanj do leta 2020 za območje Posavja, Dolenjske in Bele krajine, pa sta za strokovni del poskrbela Biotehniška fakulteta v Ljubljani in KGZS - Zavod Novo mesto s svojimi lokalnimi svetovalnimi službami.

Na predstavitvi so se zbrali predstavniki belokranjskih občin in precejšnje število belokranjskih pridelovalcev zelenjave in jagodičja. Za uvod v predstavitev sta poskrbeli specialistki KGZ Novo mesto Natalija Pelko in Andreja Brence, ki vsaka na svojem področju delata s sadjarji in zelenjadarji ter se srečujeta s problematiko namakanja.
Naravne danosti za razvoj namakanja na območju Bele krajine, prihodnje finančne možnosti in potrebne aktivnosti za postavitev namakalnega sistema je predstavila dr. Rozalija Cvejić iz katedre za melioracije na Biotehniški fakulteti, sicer tudi črnomaljska rojakinja.
S posvetom so organizatorji želeli odpreti širšo razpravo o prihodnjih investicijah v namakalno infrastrukturo na območju Bele krajine. Čeprav je predavateljica več pozornosti namenila predvsem priložnostim za gradnjo velikih namakalnih sistemov, pa se je pokazalo, da se udeleženci zanimajo predvsem za manjše sisteme na posameznih kmetijah: za namakanje iz belokranjskih rek, pa tudi za možnosti uporabe vodnjakov, vrtin ter različnih zadrževalnikov vode, s katerimi bi si pomagali na manjših kmetijah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se