Imaš idejo? Daj ji krila! Pri Knofu dobiš podporo ...



V sredo, 22. maja, se je v Sevnici odvijal prvi nacionalni posvet socialnih inkubatorjev v Sloveniji. Organizator posveta je bil Zavod KNOF socialno podjetje, ki deluje tudi kot Socialni inkubator Posavja. Naš zavod je prvo registrirano socialno podjetje v Posavju in tretje v Sloveniji. Naše poslanstvo je omogočiti nova delovna mesta in priložnosti za kreativne poslovne zamisli v lokalnem okolju ter pri tem upoštevati načela trajnostnega razvoja in dajati prednost težje zaposljivim skupinam ljudi, kot so neizobraženi mladi do 25 let, starejši od 50 let ter invalidi ali drugače ranljivi posamezniki. Trenutno je v zavodu zaposlenih 8 oseb. V prvem letu delovanja so nastali štirje profitni centri Socialnega inkubatorja KNOF, ki danes uspešno delujejo. To so profitni center Stara šola – iz preteklosti v sedanjost, Znanje za zaposlovanje – preklopi se na »ON«, Zelena Sevnica – samooskrba in urbano vrtnarstvo in A je to – pomoč na domu. Naše socialno podjetje se širi tudi v druge posavske občine. V nastajanju je Stara šola Krško, projekt socialne oskrbe v Krškem ter projekt socialne kmetije v Brežicah.
Socialni inkubator Posavja pomaga pri zagonu in nudi podporo pri oblikovanju novih podjetniških idej v obliki marketinške podpore, coworkinga, zagonskega kapitala, administrativne in računovodske pomoči, pravnega svetovanja, priprave razpisov in tehnične ter grafične pomoči, fotografiranja, odnosov z javnostmi.
Pobuda za organizacijo prvega posveta socialnih inkubatorjev je prišla iz potrebe po povezovanju organizacij s podobnim poslanstvom, ki jih je v zadnjim času v Sloveniji vse več. Na posvetu smo želeli oblikovati konkretne predloge skupnih rešitev za podobne težave s katerimi se srečujemo, zato smo povabili tudi odločevalce, predstavnike občin in javnih zavodov, ki neposredno vplivajo na rešitve teh težav. V okviru tega pa smo izvedli še podjetniško delavnico, ki je enajstim udeležencem podala zelo potrebne konkretne informacije o socialnem podjetništvu ter jih usmerila k podjetniškemu razmišljanju.
V prvem delu smo se predstavniki inkubatorjev sestali v MC Sevnica ter v štirih urah in pol razpravljali o težavah s katerimi se srečujemo v socialnih podjetjih ter pri delovanju socialnih inkubatorjev. Delovnega posveta so se poleg direktorice Zavoda KNOF so.p. Mojce Žganec Metelko in predstavnice Socialnega inkubatorja Posavje, Nataše Rupnik, udeležili še Tomaž Stritar in Matic Kašnik, strokovnjaka za socialno podjetništvo, Franci Bačar iz društva mladih CEH »Socialni inovatorji prihodnosti«, Tadej Slapnik, generalni sekretar Foruma za socialno podjetništvo in Jasmina Vidmar, predstavnica Skupnosti občin Slovenije. Opredelili smo šest pomembnih področij, ki vplivajo na delovanje inkubatorjev in sicer financiranje inkubatorja oziroma podpornega okolja, sodelovanje z javnimi zavodi in šolami, promocija inkubatorja in socialnega podjetništva, financiranje podjetniških idej, infrastruktura in sodelovanje z gospodarstveniki.
V drugem delu posveta, ki se je dogajal na sevniškem gradu so bili poleg omenjenih prisotni in aktivni v razpravi Srečko Ocvirk, župan občine Sevnica, Vlasta Kuzmički iz oddelka za gospodarske dejavnosti Občine Sevnica, Tomaž Lisec poslanec v DZ RS, Mojmir Pustoslemšek, župan občine Kostajevica ob Krki, Irena Pirc, direktorica ZZRS območne enote Sevnica in drugi. S posvetom smo želeli opozoriti tudi na pomembnost inovativnih in kreativnih pristopov pri reševanju težav, zato smo izvedli skupinsko delavnico, v katero smo vključili odločevalce. Zaprosili smo povabljene, lokalne ter državne odločevalce in predstavnike drugih organizacij, da sami predlagajo rešitve na določena področja. Na vključujoč in aktiven način smo tako skupaj prišli do kar nekaj možnih rešitev za bolj učinkovito predvsem pa trajnostno delovanje inkubatorja ter novih načinov za sodelovanje z vsemi vključenimi partnerji. S strani lokalnih odločevalcev smo dobili pozitivne odzive na pobudo do brezplačnega ali subvencioniranega najema nepremičnin za socialna podjetja, prostorov, večjih površin kot so njive ali celo kmetije za učne in družbeno koristne namene. Prav tako so občine pokazale pripravljenost sodelovati pri javnih razpisih, nudenju podpore pri umestitvi v regionalno strategijo razvoja, promociji in pridobivanju drugih sredstev potrebnih za trajnostni razvoj socialnega podjetništva v Posavju. Zavod za zaposlovanje Sevnica je pozdravil delovanje socialnega inkubatorja in na souporabo ponudil tudi lastne prostore opremljene z računalniki, tiskalniki in avdio-video opremo. Na koncu posveta smo se vsi udeleženi zavezali, da bomo po svojih najboljših močeh uresničili obljubljeno, bili pa smo mnenja, da lahko vsakdo pripomore k prepoznavnosti socialnega podjetništva, v prvi vrsti predvsem s kupovanjem storitev in izdelkov socialnih podjetij.
Socialni inkubator KNOF NAPOVEDUJE IN VABI:
- 5.6. otvoritev Stare šole v Krškem
- 21.6. Posvet socialnih inkubatorjev in gospodarstvenikov
- V juniju otvoritev Info točke socialnega podjetništva
- V septembru prvi StartUp Weekend Sevnica
- Konec leta Akademija KNOF
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se