Energetske agencije o energetski učinkovitosti


Lokalna energetska agencija za Dolenjsko, Posavje in Belo krajino (LEAD) je v sodelovanju z Občino Krško pred dnevi pripravila dan agencije LEAD, v okviru katerega so predstavniki slovenskih lokalnih energetskih agencij in občin izmenjali izkušnje in dobre prakse na področju obnovljivih virov energije in učinkovite rabe energije. Agencija LEAD je v okviru dogodka tudi uradno prevzela šestmesečno vodenje Nacionalnega konzorcija energetskih agencij, katerega cilj je predvsem sodelovanje agencij ter priprava in izvajanje skupnih lokalnih in mednarodnih projektov, sporočajo z občine Krško.
Eden takih zadnjih projektov, pri katerem je vključenih več agencij, tudi agencija LEAD in drugih partnerjev, je po besedah direktorja agencije LEAD Janka Uršiča slovensko-hrvaški projekt BioHeatLocal – lesna biomasa za regionalni razvoj, katerega cilj je vzpostavitev sodelovanja občin za širitev in uvajanje lesne biomase kot energenta ter ustanovitev logističnega centra za biomaso na področju jugovzhodne Slovenije.
Med pomembnejše projekte agencije LEAD sodijo tudi Lokalni energetski koncept občine Krško, Trajnostni akcijski načrt za občino Krško (SEAP), v okviru katerega se je občina Krško v okviru pristopa h Konvenciji županov zavezala, da bo do leta 2020 znižala izpuste CO2 do 20 odstotkov. Kot je ob tem poudaril, je občina Krško s številnimi ukrepi na dobri poti, da do leta 2020 doseže do 26-odstotno znižanje izpustov. Sicer pa agencija izvaja energetsko knjigovodstvo za javne objekte v občinah, sodeluje pri ukrepih občinske energetske zasnove, sodeluje pri pripravi predlogov občinskih odlokov na področju OVE in URE, izvaja energetske preglede stavb in javne razsvetljave, energetske izkaznice in lokalne energetske koncepte in podobno.
Tudi o daljinskem ogrevanju iz NEK
Dr. Robert Bergant iz GEN energije je predstavil študijo izvedljivosti daljinskega ogrevanja iz NEK, po kateri naj bi bila investicija za občini Krško in Brežice vredna okoli 52 milijonov evrov. V študiji so predvideli tudi projekt oskrbe dveh večjih industrijskih porabnikov – Vipapa in obrata Krke v Krškem – s tehnološko paro, ki so ga ocenili na okoli 11 milijonov evrov, še sporočajo z občine Krško.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Janko Uršič o projektu lesne biomase za regionalni razvoj