Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Energetska in tudi energična seja


Besedilo in fotografije: B. Blaić
9. 9. 2016, 14.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

seja_os_krsko_01.jpg
Martin Novšak
seja_os_krsko_02.jpg
Božidar Krajnc
seja_os_krsko_03.jpg
seja_os_krsko_04.jpg
Vlado Bezjak
seja_os_krsko_05.jpg
Tamara Vonta in Olivera Mirkovič
seja_os_krsko_06.jpg
seja_os_krsko_08.jpg
Sejo si je ogledal tudi Aleš Suša
seja_os_krsko_10.jpg
Miran Stanko

Prva seja krškega občinskega sveta po poletnih počitnicah je bila energetsko obarvana. Najprej je poslovanje in načrte skupine Gen energija svetnikom predstavil prvi mož tega energetskega stebra Martin Novšak, nato pa sta program varnostnih posodobitev, v katerega sodi tudi gradnja suhega skladišča izrabljenega jedrskega goriva na dvorišču nuklearke, predstavila še predsednik uprave NEK Stane Rožman in direktor inženiringa v NEK Božidar Krajnc.

S pripombo, da ga moti, da v NEK o suhem skladišču govorijo kot o varnostni posodobitvi, se je oglasil Aleš Zajc (SMC). »Suho skladišče je jedrski objekt, ne glede na to, ali je na dvorišču NEK ali kje drugje,« je prepričan. Kot poseben jedrski objekt po besedah svetnika suho skladišče obravnavata tako evropska kot slovenska zakonodaja. »To pa pomeni, da tak objekt potrebuje državni prostorski načrt, se pravi, da je potrebno kaj več, kot le pridobiti gradbeno dovoljenje. V prostor bi ga morali umeščati na enak način kot skladišče nizkih in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO), vključno z iskanjem družbene sprejemljivosti,« je prepričan Zajc. Med drugim je omenil še, da naj bi gradnja suhega skladišča stala 190 milijonov evrov, stroške pa naj bi kril sklad za razgradnjo NEK, »kar bi sklad izpraznilo.«

Na te pomisleke se je odzval predsednik uprave NEK Rožman. Dejal je, da so take navedbe manipulacija, ki se v javnosti pojavlja vsakih nekaj mesecev. »Kolegu lahko priporočam le to, naj s polno mero odgovornosti in poštenosti prebere relevantne dokumente ter približno jasno definira, kje so zapisane njegove trditve. Za to se boste morali malo potruditi, lahko se oglasite pri nas, vas bomo vodili za roko, da boste postopoma spoznavali jedrsko abecedo, ki ni tako enostavna. Ko bodo na mizi konkretne navedbe, da v tem zakonu piše to in ono, bomo nanje konkretno odgovorili,« je bil oster Rožman.

Župana Mirana Stanka pa so bolj zaskrbele nedavne kadrovske menjave v nadzornem svetu družbe Gen energija, v katerega je SDH imenoval osebe, ki ne prihajajo iz lokalnega okolja.

Da tako kadrovanje kali zaupanje v tiste, ki postavljajo vodstva družb in nadzor, se pravi v državno politiko, meni tudi Jože Slivšek (SLS): »Očitno smo v Posavju politično tako šibki, da si nismo sposobni zagotoviti člana v nadzornem svetu. Kolegi, ki prihajajo iz vladnih strank, bi morali povzdignit glas, da ne bomo izrinjeni na stranski tir. Hkrati je med občino in državo še kar nekaj protokolov, ki smo jih dogovorili ob umeščanju skladišča NSRAO, zdaj pa se vlada glede tega spreneveda. Kar pa se tiče varnosti nuklearke, lahko rečem le, da mirno spim, vesel pa sem tudi, da energetski steber dobro posluje. Suho skladiščenje ni noben bavbav.«

Kdo je lahko član sveta zavoda?

V nadaljevanju je občinski svet v prvi obravnavi sprejel še OPPN za razvoj dejavnosti v južnem delu Koprivnice, pa spremembo zazidalnega načrta za industrijsko cono Žadovinek, v kateri bodo zrasli trije novi poslovno-trgovski objekti, osnutek odloka o koncesiji za mestno tržnico ter osnutek odloka o sredstvih za odpravo posledic lanskih in letošnjih neurij, za kar bo občina v tem in prihodnjem letu namenila nekaj več kot 300.000 evrov.

Direktorica občinske uprave Melita Čopar je predstavila izvrševanje proračuna za letos. To po njenih besedah poteka bolj ali manj po načrtu, tako da rebalans ne bo potreben. 

Na koncu so se svetniki posvetili še kadrovskim zadevam. Ker je iz protesta ob dejstvu, da kadrovska komisija in občinski svet pri imenovanju direktorice Kulturnega doma Krško (KDK) nista upoštevala mnenja sveta zavoda, julija odstopil njegov predsednik Gorazd Pozvek, je kviaz za nadomestno članico predlagal svetnico SMC Tajano Dvoršek.

Olivera Mirkovič (IDS) je pri tem opozorila, da statut KDK določa, da občina svoje predstavnike v svet zavoda izbere »izmed strokovnjakov s področja dela javnega zavoda, financ in pravnih zadev,« zato jo je zanimalo, ali kandidatka ustreza tem merilom. Odgovora na to vprašanje od predsednika kadrovske komisije Vlada Bezjaka (DeSUS) ni dobila, svetniki pa so Dvorškovo vseeno potrdili za članico sveta KDK.

Enako vprašanje je Mirkovičeva nato zastavila tudi pri imenovanju člana sveta javnega zavoda Galerija Božidar Jakac. Bezjak je glede kvalifikacij kandidata (kadrovska komisija je predlagala Janeza Kerina iz Leskovca pri Krškem) nekoliko nejevoljen dejal le to, da je kandidat občan občine Krško, župan Stanko pa je nato le pojasnil, da je Kerin predsednik Kulturnega društva Leskovec in upokojeni kriminalist, tako da pozna tako področje kulture kot prava. Tudi njega so svetniki potrdili za člana sveta zavoda Galerije Božidar Jakac.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.