Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Drzne vizije urbanistično-planerske delavnice


Besedilo in foto: P. Perc
9. 6. 2012, 20.00
Posodobljeno
11. 06. 2012 · 12:42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

urbanisticno_prostorska_delavnica_sevnica002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Urbanisticno-prostorska delavnica Sevnica002, Urbanisticno_prostorska_delavnica_Sevnica002
dsc_0893.jpg
Nekateri študenti obeh fakultet s profesorji in sevniškim županom v grajskem atriju po zaključku predstavitve.

Sinoči so v dvorani Alberta Felicijana in v grajskem atriju predstavili rezultate urbanistično-planerske delavnice, ki je oktobra lani v izvedbi Fakultete za gradbeništvo in geodezijo (oddelka za geodezijo) ter Fakultete za arhitekturo potekala na območju Sevnice in Boštanja, osrednjega poselitvenega jedra sevniške občine. Pod mentorskim vodstvom dr. Alme Zavodnik Lamovšek, dr. Alenke Fikfak, mag. Mojce Foški, Gašperja Mraka in tudi s sodelovanjem domačinke, dr. Anke Lisec, so študentje obravnavali različna vprašanja, od razpoložljivih zazidljivih površin v Sevnici, možnih prometnih rešitev za sprostitev tranzitnega prometa v Boštanju in možnostih prostorskih ureditev industrijskih con.

dsc_0809.jpg
Dr. Alma Zavodnik Lamovšek, s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo.

Urbanistično-planersko delavnico je od samega pričetka idejnega snovanja pa do njene dejanske izvedbe in predstavitve rezultatov omogočila in podpirala Občina Sevnica, kot je dejal župan Srečko Ocvirk, da bi pridobila nove ideje in poglede na nadaljnje oblikovanje razvoja prostora, zato se že veseli rezultatov delavnic.

Na delavnicah je sodelovalo 21 študentov. Po izdelanih analizah so ugotovili, da se Sevnica zaradi prostorskih možnosti ne more več širiti na levem bregu reke Save, temveč se številne dejavnosti selijo na desni breg, v Boštanj. Analizo stanja so nadgradili z metodo štirih scenarijev možnega prihodnjega stanja do leta 2040, ki celostno obravnavajo vse vidike demografskega, družbenega in gospodarskega razvoja v prostoru. Seveda pa sploh niso zanemarili stanovanjske izgradnje, infrastrukture, zelo velik poudarek pa so dali zelenim površinam. 

Tako naj bi, denimo, po scenariju zmernega optimizma Sevnica leta 2032 doživela otvoritev osrednjega dela 3. razvojne osi, le dve leti pozneje naj bil zgrajen veslaški center na Orehovem, ob HE Boštanj, leta 2036 naj bi ob Športnorekreacijskem centru v Sevnici zgradili pokrit bazen, leta 2039 pa naj bi končno podobo dobil Tehnološki park Sevnica, s prostori za občinsko upravo, upravno enoto, pošto, banko…

dsc_0820.jpg
Dr. Alenka Fikfak, s Fakultete za arhitekturo.

Skratka, veliko zanimivih, zelo konkretnih idej za tehten razmislek, kako naprej - ali le za prijetne sanje! Jutri, no, čez 30 do 40 let, se bodo pa ja menda nekoliko unesle recesije in podobne zagate, da se bodo vremena tudi Kranjcem zjasnila!

Študentom in njihovim profesorjem ter bolj maloštevilnim gostom, med katerimi je bil tudi poslanec Tomaž Lisec, so ob predstavitvi krajši kulturni program pripravili boštanjski Prijatelji in učenci sevniške glasbene šole. V grajskem atriju, kjer so bile na ogledu tudi makete drznih načrtov, so za vse članice sevniškega aktiva kmečkih žena pripravile slastne potice in kruh, ponudili so tudi nekaj dobre kapljice.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.