Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Družba Slovenski državni gozdovi pričela z delom


M. L.-S.
5. 7. 2016, 08.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sidgpom001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
sidgpom001
sidgpom002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Družbo SiDG so na dan pričetka njenega delovanja predstavili: minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan, ki je 1. julij, ko so na SiDG prešli državni gozdovi, označil za zgodovinski dan, v.d. direktorja SiDG Miha Marenče, direktorica Sklada
sidgpom025.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Družba Slovenski državni gozdovi ima sedež v Kočevju in prostore v še donedavnih prostorih Gozdarstva Grča. (Foto: M. L.-S.)
sidgpom008.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Z obiskom lokacije prve sanitarne sečnje pod okriljem novoustanovljene

Dan po preteku 20-letnih koncesijskih pogodb za gospodarjenje z državnimi gozdovi, v petek, 1. julija, je pričela s poslovanjem družba Slovenski državni gozdovi, d. o. o., - SiDG. Ob tej priložnosti so minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan s sodelavci, v.d. direktorja SiDG Miha Marenče in direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Irena Šinko, kot smo poročali, z obiskom lokacije prve sanitarne sečnje pod okriljem novoustanovljene družbe simbolično obeležili pričetek dela družbe SiGD v državnih gozdovih, še pred odhodom v gozd na območju kočevske GGE ZGS Vrbovec pa so o novem državnem podjetju spregovorili na novinarski konferenci.

SiDG je bila ustanovljena z zakonom o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije, ki ga je vlada sprejela oktobra lani, državni zbor pa sredi februarja letos. V register je bila vpisana 17. marca, v skladu z zakonom o gospodarjenju z gozdovi v lasti države pa so se 1. julija na SiDG prenesli v gospodarjenje državni gozdovi. Kot je povedala Šinkova, je bilo po delitveni bilanci iz poslovnih knjig Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov izločeno in preneseno na SiDG 233.106 hektarjev gozdov v skupni vrednosti 535.087.336 evrov. Poleg tega je prešlo v upravljanje novi družbi tudi vse premoženje, ki je na teh zemljiščih, kot so objekti, gozdne ceste in mostovi ter podporna oprema – računalniške aplikacije in ostala informacijska struktura, prevozna sredstva in oprema. Skladu so ostala kmetijska in ostala zemljišča v obsegu 73.545 hektarjev, še naprej pa bo tudi zavezanec za vračilo ne le kmetijskih zemljišč, ampak tudi gozdov, kar pomeni, kot je povedala Šinkova, da bodo s SiDG, ki je sicer prevzel tudi vsa obstoječa pravna razmerja, razen koncesijskih razmerij, ki jih bo zaključil sklad, ves čas v stiku.

Kot je še povedala Šinkova, je sklad 30. junija izpolnil tudi svojo zakonsko obveznost: občinam so izplačali 5,2 milijona evrov iz naslova koncesijske dajatve iz leta 2015. Po pooblastilu družbe je sklad v prvi polovici letošnjega leta izvedel štiri javna naročila, na podlagi katerih se bodo izvajala dela v državnih gozdovih v drugi polovici leta 2016. Interes je bil, kot je povedala Šinkova, zelo velik, saj se je prijavilo zelo veliko ponudnikov. Tako je za javno naročilo sečnje in spravila lesa oddalo naročilo kar 197 ponudnikov, sporazum pa so podpisali s 134 ponudniki. Sporazum so tudi že podpisali z 69 od 99 ponudnikov za javno naročilo transport, sicer pa so na javno naročilo gojenja in varstva gozdov prejeli 100 ponudb, od katerih so jih izbrali 63, za javno naročilo gradnje in vzdrževanja gozdne infrastrukture pa so jih izbrali 84 od 113 ponudnikov. »Za prvo javno naročilo poseka in spravila lesa je bilo že prvo odpiranje konkurence in na podlagi tega prva podpisana pogodba ravno za sečišče na območju Kočevja,« je povedala Šinkova.

V okviru upravljanja z državnimi gozdovi bo nova gospodarska družba SiDG izvajala ali oddajala in nadzorovala izvajanje sečnje in spravila lesa, prevoza gozdnih lesnih sortimentov, opravljanja varstvenih in gojitvenih del ter vseh drugih del, ki so potrebna za zagotavljanje socialnih in ekoloških funkcij državnih gozdov. Družba bo pridobivala in prodajala gozdne dobrine, gradila in vzdrževala gozdno infrastrukturo, razen vzdrževanja gozdnih cest, prodajala les in gozdne lesne sortimente ter oddajala državne gozdove v najem. Kot je povedal Marenče, bo prioriteta SiDG sanitarna sečnja, za redno sečnjo pa bodo razpis objavili ta teden. Koliko lesa bodo posekali bo bolj natančno znano, ko bo znano, koliko so ga že posekali koncesionarji v prvi polovici leta, okvirno pa računajo, da ga bodo do konca leta posekali še okoli 350 tisoč m3, od tega 220 tisoč m3 listavcev in 130 tisoč iglavcev.

»Ko je vlada sprejela pravila za prodajo gozdno-lesnih sortimentov, smo že naslednji dan na naših spletnih straneh objavili povabilo, kjer so lahko zainteresirani za nakup hlodovine podali ponudbo. Do današnjega dne smo zbrali 100 ponudb, med katerimi so štiri iz tujine, ostale pa, kar nas zelo veseli, iz Slovenije,« je povedal Marenče in dodal, da želijo, da bo slovenska primerna lesno predelovalna industrija pri tem uspešna, saj je eden od ciljev novega državnega podjetja, da bo SiDG pomemben »igralec« pri dobavi gozdno-lesnih sortimetov.

Iz Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov je, kot je povedal Marenče, na SiDG prešlo 38 ljudi, največ, in sicer, kot je povedala Šinkova, 25 gozdarjev, ostalo pa uslužbenci podpornih služb. V družbi je tako trenutno skupaj z obema pooblaščencema, Zlatkom Fickom in Borutom Mehom, ki sta zaposlena za določen čas, 41 zaposlenih, do konca leta pa jih bo 160. V Kočevju, kjer ima SiDG sedež in poslovne prostore v donedavnih prostih Gospodarstva Grča,d.d., Kočevje v Rožni ulici 39, bo delalo med 50 in 60 ljudi, od katerih se jih bo od donedavnih skladovih delavcev sedem vozilo na delo iz Ljubljane, sedem pa jih bo ostalo v Ljubljani na oddelku za nepremičnine. V Kočevje se bo na delo vozil tudi Marenče kot vršilec dolžnosti direktorja, sicer pa bo novo državno podjetje pomenilo priložnost za delo tudi ljudem iz lokalnega okolja. Kot je povedal Marenče, za poslovno enoto Kočevje potrebujejo 23 novih sodelavcev na terenu, od teh pa jih bo 13 prišlo iz obeh GG-jev. Sicer pa bo imela družba SiDG štiri poslovne enote, in sicer v Kočevju, Ljubljani, Mariboru in Postojni, te pa bodo razdeljene na skupno 13 operativnih enot.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.