© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Delitvena bilanca: 360 € na prebivalca


lokalno
18. 11. 2008, 00.00
Posodobljeno
16:30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

b_11.jpg
Arhiv Lokalno.si
Delitev še z zadnjima dvema odcepljenima občinama- Šmarješkimi Toplicami in Stražo
bilanca.jpg
Vsi enako (ne)zadovoljni: Alojzij Muhič, Bernardka Krnc in Alojz Knafelj.

''Delitvena bilanca vsebuje vse nepremičninske zadeve, premičninske zadeve in pa tisto, kar izločamo iz trenutnega sporazuma, to so Komunala, Cerod in Zarja, ki bodo stvar delitve po posebnem sporazumu,'' je delitveno bilanco med Mestno občino Novo mesto ter občinama Straža in Šmarješke Toplice ob današnjem podpisu komentiral novomeški župan Alojzij Muhič.

Županja Šmarjeških Toplic Bernardka Krnc je povedala, da sta se pred dvema letoma odcepljeni občini z MO Novo mesto dogovorili o odpravnini, ki znaša 360 evrov na prebivalca novoustanovljene občine. Tako so Šmarješke Toplice upravičene do 1.083.600 evrov, občina Straža pa 1.379.160 evrov odškodnine. Muhič je pojasnil, da morajo biti po sporazumu ta sredstva poplačana do leta 2011, in sicer v dveh obrokih na leto (prvi zapade maja 2009, drugi novembra 2009 itd.).

Po oceni vseh treh je sporazum o dolgo pričakovani delitveni bilanci dober oziroma za vse tri enako slab. ''Sporazum verjetno ne zadovoljuje nikogar izmed nas. Če je res tako, smo se verjetno dobro dogovorili. Sicer pa smo geografsko povezani in obsojeni na sodelovanje tudi v bodoče in v tej luči je bil ta dogovor sklenjen. Tak sporazum pa tudi nikomur ne bo povzročil kapitualcije,'' je delitveno bilanco komentiral straški župan Alojz Knafelj.

Odpravnina v višini 360 evrov na prebivalca je neke vrste ''zlata sredina'', saj so župani danes povedali, da so bili na prejšnjih delitvah sklenjeni dogovori o 320 (najnižji) in tudi o 390 (najvišji) evrih odpravnine. Knafelj je še dodal, da dve leti oziroma leto in pol intenzivnih pogajanj ni bilo dolgo obdobje in da so ponosni ob današnjem podpisu, saj je ta dosežen prej kot drugod in kot ob preteklih delitvah, ko so pogajanja trajala tri ali štiri leta.

''Smatram, da smo dosegli optimalno skupno točko. Praktično smo lahko veseli, da je prišlo do tega, da se s tem nekako deblokiramo na vseh področjih in da bomo vsi lahko svobodno zadihali,'' je še povedal Alojzij Muhič. Osnova za delitev premoženja je bila bruto bilanca na dan 31.12.2006, je dodal Knafelj, sporazum pa je po njegovih besedah tudi usklajen s smernicami posameznih občinskih svetov.

Župana in županja so še povedali, da se javni zavodi ne bodo delili in ostajajo tam, kjer imajo sedež. Tako velja za Knjižnico Mirana Jarca, Kulturni center Janeza Trdine, OŠ Dragotin Kette, Glasbeno šolo Marjana Kozine in druge zavode, kjer Mestna občina Novo mesto obdrži upravljalske pravice, ostale občine pa z zavodi sklepajo pogodbe. Ob tem je Knafelj dodal, da je občina Straža tudi v minulih dveh letih svoje obveznosti do zavodov poravnala. Odprto ostaja vprašanje lastništva v Dolenjskih lekarnah in Zdravstvenem domu Novo mesto, kar pa ni urejeno tudi za nazaj oziroma še s prejšnjimi odcepljenimi dolenjskimi občinami.

Kot navedeno, bodo po posebnem ključu, ki zajema dosežen promet in število prebivalcev, razdelili tudi lastništvo v Komunali Novo mesto, Cerodu in Zarji. Alojzij Muhič je danes napovedal, da naj bi se to zgodilo še do konca leta.

Glede današnje navedbe LDS Novo mesto, da namerava občina prodati Zarjo, pa je le dejal, da o tem sicer razmišljajo, a bodo odločitev sprejeli šele v naslednjih mesecih. Pravi, da se zavedajo, da čas za prodajo ni ravno pravšnji, in da bodo svoje povedali še strokovnjaki s tega področja. Občina ima v Zarji 81-odstotni lastniški delež, prodali bi vse oziroma zadržali le toliko, da bi ohranili enak delež socialnih stanovanj.

Kot navedeno, so vsi trije podpisniki danes priznali, da je vsak pogajalec popustil pri svojih izhodiščnih zahtevah. O podrobnostih sicer niso želeli govorili, med drugim pa so sporazume in pogajanja komentirali na naslednji način:

Alojzij Muhič, Mestna občina Novo mesto: ''Jaz mislim, da vedno tisti, ki daje, preveč da, in tisti, ki prejema, premalo dobi. To je dejstvo. In glede na to, da smo mi predlagali kot občina Novo mesto že v začetni fazi neko, bom rekel dokaj nizko štartno osnovo, ostala dva kolega pa po njihovem izračunu za nas nesprejemljivo, smo morali ta stališča približevati. In na tej točki smo se našli, tudi ob zavedanju, da se enkrat ta zgodba mora končati. Smo ocenili, da je manj škode, če podpišemo na tej točki, kot pa da se še naprej pogajamo in še naprej zavlačujemo zadevo.''

Bernardka Krnc, Občina Šmarješke Toplice: ''Mi smo tudi nekako spoštovali to načelo in tudi usmeritev občinskega sveta Mestne občine Novo mesto, ki je bil, da vsi javni zavodi, ki so nekega skupnega, javnega pomena, ostanejo v Mestni občini Novo mesto, kajti Novo mesto bo nekoč le neko regijsko središče in je prav, da te upravljalske pravice ostanejo Mestni občini Novo mesto. In v tem duhu smo sklenili sporazum, ker v predhodnih naših pogovorih, pogajanjih so bila tudi druga čna izhodišča.''

Alojz Knafelj, Občina Straža: ''Prišli smo do točke, kjer smo se poenotili. Kajti poti naprej dejansko ni bilo več, bila je samo še arbitraža na Upravnem sodišču, kar pa si nihče od nas treh ni želel. Vemo, da če bi to zadevo začelo reševati sodišče, je ne bi rešilo v naših mandatih in mi ne bi želeli te zadeve prepuščati našim zanamcem. Pa tudi sodne prakse na tem področju ni, tako da bi vse tri občine plačevale samo pravna mnenja, sodne izvedence, izplen vsega tega pa ni predvidljiv.''

bilanca_knafelj.mp3

Alojz Knafelj

bilanca_krnceva.mp3

Bernardka Krnc

bilanca_muhic.mp3

Alojzij Muhič

bilanca_vsi.mp3

Vsi trije podpisniki o podrobnostih sporazuma


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.