Kastelic glede Trima pisal Bratuškovi

##IMAGE-3330232##
Kot smo poročali, trebanjskemu velikanu Trimu grozi stečaj, saj banke, ki so po konverziji terjatev prevzele lastništvo podjetja, še vedno niso izpolnile dogovora o prestrukturiranju in zagotovile sedem milijonov evrov poroštev. Za odgovorno ukrepanje se je ob včerajšnjem obisku zavzel tudi minister za gospodarstvo Metod Dragonja, s pismo predsednici vlade pa je zdaj pohitel še trebanjski župan Alojzij Kastelic.
Takole piše: "Te dni se dogajajo usodne odločitve, ki bodo trajno zaznamovale Trebnje in ljudi, ki tukaj živijo in delajo. Trimo d.d. je bil dolga leta paradni konj gospodarstva širšega zgornjedolenjskega območja. Zaradi nastale gospodarske krize, je zašel v težave in je danes na prelomni točki, ali bo obstal ali pa propadel.
Pozitivne strani Trima so visoka dodana vrednost na proizvod, 90 odst. izvoza na zahtevne zahodne trge, lastna blagovna znamka, tehnološko najsodobnejša oprema, motivirana in usposobljena delovna sila, široka prodajna mreža po vsem svetu. Težave pa so obratni kapital in insolventnost ter garancije za dobavitelje in kupce.
V preteklih mesecih je na ta račun Trimo izgubil že za 10 milijonov evrov poslov. Vse kar potrebuje je cca 6 do 7 milijonov evrov garancij do dobaviteljev in kupcev, s čimer bi se zagnal pospešen cikel proizvodnje in prodaje in znižali stroški.
Konzorcij bank, ki so tudi lastniki, zadržuje izvedbo prestrukturiranja in ne omogoči normalnega poslovanja družbi Trimo. S tem si žaga vejo na kateri sedi.
Država je z velikanskim vložkom pokrila bančno luknjo in od teh bank upravičeno pričakujemo, da bodo zagotovila normalen finančni tok vsem perspektivnim gospodarskim subjektom. Če v 30 dneh ne bo te podpore s strani bank, je Trimo obsojen na stečaj. Kaj pa to pomeni za banke, ki so hkrati lastnice?
Po oceni nekaterih je Trimo danes vreden cca. 50 mililjonv evrov, s stečajem pa bo izplen banke cca 5-10 mil. evrov, glede na podobne primere v Sloveniji v preteklih letih. Na ta način bodo banke izgubile največ, hkrati pa izgublja tudi država in nenazadnje zaposleni občani ter občina Trebnje.
Zakaj država se sprašujete? 588 delovnih mest, tehnološko zahtevnih, bi se s stečajem ukinilo, kar pomeni cca 8,8 mil. evrov, če računamo, da ustvarjanje takega delovnega mesta stane 15,000 evrov, kakor izračunavajo ekonomisti. Pa to ni še vse, 588 delavcev bo neposredno iz proračuna države imelo pravico do nadomestila in drugih socialnih transferjev v štirih letih za cca 11,3 mil evrov, če računamo samo 400 evrov mesečno.
Moja analiza ne posega na področje prispevkov zaposlenih, ki jih ne bo v proračun in tudi ne, da je ob morebitnem padcu še posredno povezanih 500 kooperantov ali malih podjetnikov, ki večino prihodkov ustvarijo z storitvami za Trimo d.d..
Spoštovana ga. predsednica vlade mag. Alenka Bratušek, spoštovani bančniki. Seveda ne želim, da nekontrolirano podpirate gospodarske subjekte brez perspektive, vendar bo velikanska škoda za vse, če ne bomo ohranili zdrav del perspektivnih podjetji.
V ZDA je 2009 Barak Obama v 30 dneh finančno podprl GM in je v dveh letih izplaval iz težav in vrnil v proračun glavnico z obrestmi."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se