Evrovizija v senci škandalov in političnega dogajanja
V minulih letih so tako nastopajoči kot obiskovalci festival izkoristili tudi za opozarjanje na aktualno politično dogajanje. Evropska radiotelevizijska zveza zato letos uvaja nova pravila.

Čeprav je dogajanje v švicarskem Baslu že nekaj dni zelo aktivno in razgibano, se za številne Evrovizija uradno začenja šele danes. Ob 21. uri je namreč na sporedu prvi polfinalni večer, na katerem bo kot tretji na oder stopil tudi slovenski predstavnik Klemen. Tudi letošnjo glasbeno tekmovanje pa poteka v senci škandalov in političnega dogajanja.
- Organizatorji niso bili pripravljeni na slovenski nastop
- Dogajanje na letošnji Evroviziji v švicarskem Baslu se je uradno začelo. Klemen Slakonja stavi na čustveno balado, kaj pa pravijo oboževalci dogodka?
Novo pravilo na Evroviziji
V minulih letih so tako nastopajoči kot obiskovalci festival izkoristili tudi za opozarjanje na aktualno politično dogajanje. Evropska radiotelevizijska zveza (European Broadcasting Union - EBU), ki vsako leto znova poudarja, da je Evrovizija zgolj glasbeni festival, je tako letos uvedel novo pravilo, ki nastopajočim dovoljuje zgolj uporabo zastave države, ki jo predstavljajo. To med drugim pomeni, da nastopajoči ne bodo smeli uporabljati mavričnih zastav, s katerimi so v preteklosti večkrat izkazovali podporo LGBTQ+ skupnosti.
Pravila glede rabe zastav v občinstvu so precej bolj ohlapna; dovoljene so vse zastave, ki so v skladu s švicarsko zakonodajo, med drugim lahko občinstvo v dvorano prinese tudi palestinske zastave, ki so bile sicer lani prepovedane.
Tudi letošnja Evrovizija v senci vojn
Tako kot lani pa tudi letos udeležba Izraela na tekmovanju dviga veliko prahu. V minulih dneh je več kot 70 nekdanjih tekmovalcev Evrovizije EBU pozvalo, naj izraelsko javno radiotelevizijo Kan izloči iz tekmovanja.

V pismu, ki ga je objavila organizacija Artists for Palestine iz Velike Britanije, podpisniki in podpisnice poudarjajo, da "z nadaljnjim omogočanjem predstavitve izraelske države EBU normalizira in olepšuje njegove zločine". "Menim, da je izraelska vlada izvajala in še vedno izvaja genocid nad palestinskim ljudstvom, zato bi morali Izrael izključiti iz letošnjega tekmovanja za pesem Evrovizije," so v sporočilu za javnost organizacija Artists for Palestine, ki so ga posredovali iz Gibanja za pravice Palestincev, navedli besede Charlieja McGetticana, ki je leta 1994 zmagal na tekmovanju za Irsko.
Že minuli mesec se je za podoben poziv odločilo tudi 26 evropskih poslancev s prvopodpisanim Matjažem Nemcem (S&D/SD). Javni poziv za izključitev Izraela so prav tako naslovili na EBU, kot razlog za takšno odločitev pa so izpostavili napade Izraela na Gazo in Zahodni Breg. Med slovenskimi politiki sta poziv podpisala tudi Irena Joveva (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni).
Podobni pozivi so se sicer vrstili že lani, ko je Izrael zastopala pevka Eden Golan, ki se je kljub temu uvrstila v finale, kjer je na koncu osvojila peto mesto. Letos bo izraelske barva zastopala 24-letna Juval Rafael, ki je oktobra 2023 preživela napad palestinskega islamističnega gibanja Hamas na glasbeni festival Nova.
EBU je leta 2022 po začetku ruske invazije na Ukrajino Rusijo izključil iz tekmovanje, ruski radioteleviziji VGTRK in Channel One pa sta ob tem napovedali, da bosta začasno ustavili svoje članstvo v EBU. V letih, ki so sledila, se Rusija ni udeležila tekmovanja za Pesem Evrovizije, vsa leta pa je tekmovala Ukrajina, ki je leta 2022 celo zmagala. Letos bo ukrajinske barve s pesmijo Bird of Pray zastopala ukrajinska glasbena zasedba Ziferblat.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se