Pri slabosti in bruhanju ne gre za bolezen, pač pa je to posledica različnih stanj oziroma bolezni. Neposreden vzrok je aktivacija centra za bruhanje v možganih. Prva dejavnika, ki lahko izzoveta refleks bruhanja, sta vonj in okus. Bruhanje lahko izzove določena hrana, zastrupitev z njo pa se prav tako pogosto konča s silovitim bruhanjem, ko se telo na ta način skuša znebiti škodljivih bakterij.
Bruhanje lahko izzovejo tudi snovi, ki v telesu nastajajo kot posledica razgradnje alkohola.
Vzrok bruhanja so lahko tudi različna obolenja, kot je denimo obolenje žolčnika, okužbe z določenimi virusi, pojavi se lahko ob napadih migrene. Bruhanje lahko izzovejo poškodba glave, močna bolečina ali nekatera čustva, denimo strah. Vrtoglavica in vožnja (potovalna slabost) sta pogosto krivi za slabost z bruhanjem. Motnje hranjenja, kot sta bulimija in anoreksija, privedejo do sprememb v telesu, ki prav tako sprožajo bruhanje.
Tudi zdravila, kot so kemoterapevtiki ali opioidni analgetiki ter nekateri antibiotiki, kakor tudi precej pogosteje uporabljeni nesteroidni antirevmatiki ali acetilsalicilna kislina povzročajo bruhanje. Pri veliko ljudeh se bruhanje pojavlja kot posledica neželenega učinka uporabe anestetikov pri operacijah.
Začne se v možganih
Kaj je tisto, kar sproži bruhanje? Center za bruhanje prejema signale iz ust, želodca in črevesja, krvnega obtoka, ravnotežnega sistema pa tudi neposredno iz možganov (vid, voh, misli – ko nekaj vidimo, zavohamo ali pomislimo na določeno stvar, ki se nam gabi). Dražljaj za bruhanje torej lahko pride od možganov pa tudi od ledvičnih kamnov, včasih že pogled na bruhanje ali na njegovo vsebino lahko povzroči iztis hrane iz želodca.
Zaradi različnih vzrokov (zdravila, bolezni gibanja in metabolični vzroki) se aktivira center za bruhanje v možganih, sledi napenjanje trebušne stene in izločitev želodčne vsebine skozi požiralnik navzgor skozi usta.
Kdaj in kako si pomagamo?
Bolnik naj pije tekočino v majhnih količinah (žlica ali požirek na nekaj minut). Počasno pitje po požirkih preprečuje hitro širitev želodca, saj ta povzroči slabost in bruhanje. Priporoča se, da bolnik pije elektrolitske mešanice (kupimo jih v lekarni), ustrezni pa so tudi prekuhana voda in čaji. Prednost elektrolitskih mešanic je, da že vsebujejo snovi, ki se pri bruhanju izgubljajo.
![hrvaska, hrvaska-istra, istra, pocitnice, morje, obala, dopust, luksuzne-vile, luva, luva-villas](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/03/e114e587124055086b1e2df6e741d689/67a07c3fe3b97/e114e587124055086b1e2df6e741d689.jpeg)
Zanimivosti
Niso vsi za množice: hrvaška Istra drugače
Kdaj k zdravniku?
Pri hudem bruhanju tudi počasno pitje ne koristi. Dokler bolnik, ki bruha, ni prizadet, se lahko zdravi sam, v primeru prizadetosti pa je treba obiskati osebnega ali dežurnega zdravnika. Pregled je nujno potreben tudi takrat, ko občutimo hud glavobol in/ali otrdel vrat ali trdo, napeto in bolečo trebušno steno.
K zdravniku naj se bolnik odpravi pri bruhanju, ki traja več kot 24 ur, ali pa če je v bruhanju vidna kri ali kavi podobna usedlina. Prav tako ga obiščimo, ko pride do dehidracije ali izsušitve (suha usta, žeja, nemoč, slaba elastičnost kože, suhe oči, jokanje brez solz, zelo malo ali nič urina). Če odrasla oseba več kot 12 ur ne zaužije nobene tekočine, je obisk zdravnika prav tako obvezen.
Pri otrocih bodimo pozornejši. Če bruha otrok, je zdravnika treba obiskati tudi, kadar postane nezainteresiran za okolico ali pretirano razdražen, kadar otrok prepogosto bruha, če več kot osem ur ne zaužije nobene tekočine pa tudi takrat, če se zmanjša količina urina v plenici.
Zdravljenje je odvisno od vzroka bruhanja
Najpomembneje pri bruhanju je nadomeščanje tekočine in izgubljenih mineralov, bodisi s pitjem tekočine bodisi z infuzijami. Če se bolnik zdravi doma, naj upošteva zdravnikova navodila. Najpogosteje bruhanje izgine v dnevu ali dveh. Če se bolezen poslabša oziroma se pojavljajo dodatni znaki, je potreben nadzor, v primeru, da simptomi postopoma izginejo, pa nadaljnje kontrole niso potrebne.
Bruhanje je v nekaterih primerih moč preprečiti s skrbno higieno, tj. s skrbnim umivanjem rok, zaužitega sadja, zelenjave …
Zelo pomembna je tudi preventiva. Bruhanje je v nekaterih primerih moč preprečiti s skrbno higieno, tj. s skrbnim umivanjem rok, zaužitega sadja, zelenjave … Če na potovanjih pogosto bruhate in vam je slabo, se z zdravnikom pogovorite o preventivi z zdravili (antiemetiki), ki jih vzamete, preden greste na pot.
Na potovanjih v eksotične kraje pa upoštevajte natančna navodila glede higiene ter uživanja hrane in vode. Vzpostavljanje normalne črevesne flore je redko potrebno. Pogosteje takrat, ko je bruhanje povezano z drisko ali bakterijsko okužbo.