Če občutite nenadne pozive na mokrenje, ki jih ne morete vzdržati, imate morda zdravstveno težavo, ki se imenuje prekomerno aktiven sečni mehur (PASM). To je kronična bolezen, za katero je značilno močno tiščanje na vodo z inkontinenco (uhajanjem seča) ali brez nje ter povečana pogostnost obiskov stranišča.
Naštete težave ima veliko ljudi, moški in ženske iz vseh starostnih skupin, tudi otroci. Če imate težave z nadzorom sečnega mehurja, vedite, da niste osamljeni. Ocenjujejo, da take težave pestijo vsakega petega Slovenca, starejšega od 35 let.
Zakaj se pojavi PASM
Ko se mehur polni, se mišice stene mehurja (detruzor) raztezajo in pošiljajo možganom signale, da je poln. Pri določeni napolnjenosti mehurja se sproži refleksni mehanizem, ki povzroči krčenje mišic sečnega mehurja. Mišica zapiralka (sfinkter) postane ohlapna, stena sečnega mehurja se skrči in potisne seč ven. Pri prekomerno aktivnem sečnem mehurju pa se mišica mehurja krči nehote, čeprav mehur ni popolnoma poln.
Pogosto so s PASM povezana nevrološka obolenja, kot sta parkinsonova bolezen in multipla skleroza, ali kap.
Vzroki, da se krči nehote, so različni. Lahko gre za spremembe v živčevju, zaradi katerih je mišica stene mehurja bolj občutljiva. Lahko so vzrok spremembe, zaradi katerih si možgani napačno razlagajo signale, ali pa spremembe v sami mišici mehurja. Pogosto so s PASM povezana nevrološka obolenja, kot sta parkinsonova bolezen in multipla skleroza, ali kap.
Mišica stene mehurja se lahko nehoteno krči tudi iz drugih vzrokov. Ko so izključeni organski vzroki (vnetje urinarnega trakta, rak mehurja, kamni v mehurju, bolezni ali poškodbe živčnega sistema, preveč aktiven sečni mehur pri moških zaradi povečane prostate), govorimo o idiopatskem PASM.
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Ugotavljanje diagnoze
Zelo pomembno je postaviti pravo diagnozo. V veliko pomoč je vprašalnik za PASM, ki ga izpolni bolnik. Moški morajo biti pozorni na morebitne težave, ki jih povzroča povečana prostata, saj so lahko podobne težavam pri PASM. Zdravniki morajo opraviti vse osnovne urološke preiskave, in sicer z ultrazvočnim pregledom trebuha in sečil, meritvijo PSA in meritvijo pretoka vode, ter otipati prostato.
Pogosto morajo za točno diagnozo opraviti še posebne urodinamske meritve mehurja v urodinamskem laboratoriju. Treba je tudi obiskati nevrologa (nevrofiziologa), ki opravi EMG (elektromiogram) mišic medeničnega dna, da lahko izključi težja nevrološka obolenja.
Zdravljenje z zdravili
Prekomerno aktiven sečni mehur je zdravstvena težava, ki jo je mogoče zdraviti. Zdravljenje po navadi vključuje vedenjsko terapijo in fizioterapijo ter spremembo življenjskega sloga. Zdravniki lahko pomagajo z zdravili za PASM, ki se imenujejo antiholinergiki ali antimuskariniki. Operativni poseg pride običajno v poštev šele takrat, ko bolnik že preizkusi vedenjsko terapijo in zdravila.
Kadar zdravljenje z antiholinergiki ni uspešno ali zaradi stranskih učinkov ni možno, lahko težave zaradi PASM pri določenih bolnikih omili botulin toksin. To je učinkovina, ki se uporablja tudi pri odpravljanju starostnih gub na obrazu. Botulin toksin vbrizgajo s tanko iglo na več mestih v steno mehurja. Učinek zdravljenja je dober, a po nekaj mesecih postopno izzveni.