Ginko je dvodomna rastlina, ki zraste več kot 30 metrov visoko in doseže starost tudi več kot tisoč let. Pravimo mu tudi živi fosil. Že pred tisočletji so liste in semena ginka uporabljali v tradicionalni kitajski medicini – pri zdravljenju kašlja, astme, prebavnih težav, bolezni mehurja, predvsem pa izboljšuje prekrvljenost možganov.
Preživel tudi ledeno dobo
Ginko je zelo trdoživa rastlina in je odporen tudi proti škodljivim žuželkam, virusom, bakterijam in onesnaženemu zraku. Takšna trdoživost verjetno izhaja iz močnega antioksidativnega delovanja, zaradi česar tudi pri ljudeh uspešno preprečuje poškodbe celic, ki bi nastale zaradi delovanja škodljivih prostih radikalov. Rezultati raziskav pričajo o širokem spektru pozitivnih bioloških učinkov. Najbolj poznan je njegov vpliv na izboljšanje spomina, vendar je v medicini njegova uporaba precej širša.
Najpomembnejši so flavonoidi
V ginku so našli več kot 40 aktivnih učinkovin. Glede na terapevtske učinke so flavonoidi pomembni rastlinski antioksidanti, ki ščitijo živčne celice, srčno mišico, krvne žile in očesno mrežnico pred poškodbami zaradi vplivov prostih radikalov. Terpenoidi izboljšujejo prekrvitev, širijo krvne žile in zmanjšujejo zlepljanje krvnih ploščic.
Izpostavljeno
Razkrivamo 4 TOP TRENDE za čarobno okrašen dom
Širi žile, odpravlja depresijo
Dokazano je, da učinkovine iz ginka širijo žile in redčijo kri. Prav tako izboljšujejo prekrvitev ter oskrbo tkiva s kisikom in hranili. To je še posebej pomembno pri pomanjkanju kisika v možganih, ki lahko povzroča tudi pešanje spomina, vrtoglavico, glavobole in depresijo.
Ginko pomaga pri težavah s hladnimi nogami in rokami, blaži tudi neprijetno ščemenje v okončinah.
Znanstveniki so ugotovili, da izvleček iz listov ginka vpliva na prekrvitev in zaščito živčnih celic, izboljšuje kognitivne in učne sposobnosti, spomin in vedenjske vzorce ter zmanjšuje občutek depresije. Učinkovine iz ginka imajo tako velik pomen pri zdravljenju degenerativnih bolezni, kot so demenca in zgodnji stadiji alzheimerjeve bolezni.
Prek vpliva na prekrvitev pomaga tudi pri zdravljenju srčnih in očesnih bolezni. Raziskave so pokazale, da lahko učinkovine v ginku, kot sta ginkoična kislina in ginol, preprečijo celo določene bakterijske in glivične okužbe.
Vsestransko delovanje ginka
Izsledki raziskav namigujejo, da naj bi bil ginko učinkovito sredstvo pri blaženju simptomov motenj pozornosti in hiperaktivnosti. Za bolj oprijemljive rezultate bo vseeno treba opraviti več raziskav. Nekaj raziskav je potrdilo tudi pozitivno delovanje ginka pri osebah z avtizmom. Močno je zmanjšal pojavnost in vpliv nekaterih težav. Pri starostni degeneraciji rumene pege pa naj bi ginko preprečeval slabšanje stanja ali celo blažil simptome. Nenazadnje, ginko naj bi zdravil celo erektilno disfunkcijo in pomagal pri ženskih seksualnih disfunkcijah.