Recepti

Vanesa Rola svetuje, katera hrana na naše telo deluje protivnetno

Tjaša Kokalj Jerala / revija Bodi zdrava
22. 11. 2024, 17.00
Deli članek:

Vanesa Rola je po bitki z endometriozo spremenila življenjski slog, tudi na področju prehrane. Izdala je knjigo z recepti brez glutena, mlečnih izdelkov in rafiniranega sladkorja.

Arhiv Vanese Rola
Vanesa je avtorica knjige Veš, kaj ješ.

Vanesa Rola je ustvarjalka digitalnih vsebin, ki je svojim sledilkam zaupala zgodbo boja z endometriozo, ki jo je pripeljala do spremembe življenjskega sloga, ki temelji na prehrani. Na družbenih omrežjih deli svoje izkušnje in nasvete, ki jih je pred kratkim dvignila na novo raven z blagovno znamko Rola Ritual, ki je v kratkem času prerasla v zavestno skupnost, in izdala prvo knjigo Veš, kaj ješ. V njej so zbrani recepti brez glutena, mlečnih izdelkov in rafiniranega sladkorja za začetnike, ki se podajo na protivnetno dieto.

Zaradi lastnega počutja in hormonskega neravnovesja ste se naučili pripravljati jedi iz nič, domačo shrambo pa napolnili s sestavinami, ki vam omogočajo pripravljanje jedi brez glutena, mlečnih izdelkov in rafiniranega sladkorja. Svoje znanje ste pred kratkim ponudili tudi širšemu občinstvu v knjigi Veš, kaj ješ. Kaj je bilo v tem procesu »pripravljanja hrane iz nič« za vas najzahtevnejše ali največji izziv?

Največji izziv v procesu pripravljanja hrane iz nič je bilo to, da sem se sprva spopadala z neznanjem. Nisem poznala alternativnih sestavin, nisem vedela, kaj sploh spada v kakšno jed, kaj je vezivo pri brezglutenskem kruhu in predvsem, kaj vse ne spada v določena živila. Kmalu sem ugotovila, da je kruh, ki ga kupimo v trgovini in je iz desetih sestavin, lahko odličen ali še boljši, če ga spečemo doma iz petih sestavin, ki jih vse znamo izgovoriti. Drugi izziv pa je bil opustiti mlečne izdelke in se lotiti brezglutenske moke, ki se obnaša povsem drugače. Potrebnih je bilo kar nekaj poskusov, da sem razvila recepte, ki so mi ustrezali in jih lahko danes delim v svoji knjigi.

Na kaj ste pri knjigi najponosnejši?

Najbolj ponosna sem na to, da ni navadna kuharska knjiga, temveč resnično orodje, ki lahko marsikomu pomaga pri spremembi do boljšega počutja. To je bila od začetka moja vizija – predati naprej, kar sem sama preizkusila. Hkrati sem ponosna, da mi je uspelo ustvariti jedi brez glutena, mlečnih izdelkov in rafiniranega sladkorja, ki za marsikoga niso privlačne, po zares okusnih in preprostih receptih, ki prepričajo tudi tiste, ki so malce manj motivirani za spremembo.

Promo foto
Vanesa Rola

Ko začneš kopati po snoveh, ki nas zastrupljajo ali niso dobre za naše telo, se verjetno zdi kot jama brez dna. Ste kdaj imeli misli, da bi odnehali? Se predali?

Načeloma sem po značaju vztrajna, kadar se za nekaj odločim. In čeprav so se na začetku pojavljali izzivi in manjši dvomi, so ti hitro izginili, saj so se zelo hitro začeli kazati rezultati pri počutju. Ko pa enkrat občutiš, kako dobro se lahko počutiš, ko izločiš živila, ki ti povzročajo vnetja v telesu, si le še želiš odkrivati, kaj vse lahko izboljšaš. Tako da se, ko se ozrem nazaj, sicer večkrat zamislim nad tem, kaj in kako jemo, ampak pomembno je, da se zavedamo, da imamo izbiro in da je odločitev, kaj zaužijemo, v naših rokah.

Kako težko je vzdrževati disciplino pri prehranjevanju in kako doseženo doslednost?

Začetki so zagotovo težki, saj je treba izkoreniniti stare navade in jih zamenjati z novimi. Ampak ko se enkrat navadiš na nova živila, življenje postane povsem enako – lahko skuhaš enako kosilo, samo z drugimi sestavinami. Dosežena doslednost pa pride s časom in prakso. Pomembno je, da se ne obremenjujemo preveč, ampak se osredotočimo na majhne korake in napredek. In ko enkrat vidiš pozitivne učinke, je lažje ostati na pravi poti.

Si kdaj tudi dovolite prekršiti?

Seveda, sploh kadar potujem z možem, se je težko popolnoma držati diete, saj na poti ne morem kuhati. Če imam možnost, se sicer zmeraj držim izločitve vseh treh živil, ki mi povzročajo vnetja, če pa izbire ni, se po navadi pregrešim z glutenom, saj mi ta povzroča najmanj težav. Pomembno je, da se prilagodim okoliščinam, hkrati pa ohranim svojo dieto, kadar je to mogoče. Vse pa v mejah zdravega razuma, saj lačna ne bom.

Rola Ritual počasi postaja močna skupnost podobno mislečih ljudi, ljudje vas spremljajo, radi preberejo vaše nasvete … Kakšni so vaši načrti za prihodnost?

Rola Ritual je skupnost, ki ustvarja boljši jutri s premišljenimi, zdravju prijaznimi izdelki. Sprva je bil naš cilj predvsem ozaveščanje o zdravju prijaznih ritualih in praksah, ki lahko bistveno prispevajo k hormonskemu ravnovesju. Z rastjo skupnosti pa se je razvila vizija, da lahko naredimo še korak naprej in ponudimo nekaj več – izdelke, pri katerih so naravne sestavine skrbno izbrane in niso prepuščene naključju ali trenutnim trendom.

Res sem prepričana, da lahko v preplavi vse bolj nenaravnega ponudimo naravne sestavine v izdelkih, ki prinašajo rezultate. Mislim, da je to začutila tudi skupnost, saj znamka pridno raste, kar nam omogoča razvoj novih izdelkov. Naša pot se šele začenja, a verjamem, da nam skupaj uspe ustvariti boljši jutri.

1. RUSTIKALEN BEL HLEBEC

Sestavine

  • 5oo gramov brezglutenske moke Schar Mix B
  • 1 žlička bio suhega kvasa
  • 2 žlički bio olivnega olja
  • 2 žlički nerafinirane himalajske soli
  • 550 mililitrov mlačne vode
  • nekaj brezglutenske moke za gnetenje

Priprava

Arhiv Vanese Rola
Rustikalni beli hlebec.

Večer prej vse sestavine vmešamo v večji posodi in jih dobro premešamo z metlico za testo, nato pa pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati čez noč na sobni temperaturi. Naslednje jutro z brezglutensko moko na rahlo posujemo robove sklede in zmes s kuhalnico ločimo od posode, tako da sama pade iz sklede. Zmes zgnetemo v hlebec. Pekač ali posodo za peko kruha obložimo s papirjem za peko, vanj položimo hlebec, ga pokrijemo in pustimo vzhajati še 30 minut. Pečico ogrejemo na 220 stopinj Celzija (program ventilacija), na dno pečice pa postavimo posodo s 100 mililitri vode. Z rezilom za testo zarežemo željen motiv po površini hlebca, ga premažemo z mandljevim mlekom ali vodo in pečemo 55 minut. Kruh vzamemo iz pečice, ga zavijemo v rahlo vlažno krpo in pustimo v pečici, da se ohladi.

2. DOMAČA GRANOLA

Sestavine

  • 4 skodelice bio ovsenih kosmičev
  • 1 skodelica natrganih bio mandljev
  • 1 skodelica kokosovega čipsa
  • 1/3 skodelice bio chia semen
  • 1 skodelica bio sončničnih semen
  • 5 žlic bio kokosovega olja (v utekočinjeni obliki)
  • 4 žlice medu iz ekološke pridelave
  • 1/3 skodelice bio kokosovega sladkorja

Priprava

Pečico segrejemo na 170 stopinj Celzija (program ventilacija). Oreščke na grobo nasekljamo in jih vmešamo v posodo skupaj z vsemi sestavinami. Zmes razporedimo po pekaču, damo v pečico in pečemo 20 minut do zlato rumene barve. Pekač vzamemo iz pečice in pustimo stati granolo 15 minut, da se ohladi oziroma da se naredijo hrustljave grudice, ki so tipične za dobro granolo. Ko se granola ohladi, jo razdrobimo v posodo, lahko pa po želji dodamo še na drobno nasekljano temno čokolado. Postrežemo z domačim mandljevim mlekom ali z veganskim jogurtom. Granolo hranimo v zaprti embalaži do 14 dni.

3. JABOLČNA PITA

Sestavine

TESTO

  • 380 gramov brezglutenske moke Schar Mix B
  • 120 gramov bio kokosovega sladkorja
  • 1 žlička bio pecilnega praška
  • 1 bio burbonski vaniljev sladkor
  • 150 gramov veganskega masla
  • 2 rumenjaka (bio jajca)
  • 1 žlica veganskega kokosovega jogurta
  • mleti bio orehi

NADEV

  • 6 večjih bio jabolk
  • 5 žlic bio kokosovega sladkorja
  • 2 žlici bio cimeta

Priprava

V skledi vmešamo moko in pecilni prašek, nato pa dodamo vse preostale sestavine za testo in zgnetemo s kuhinjskim robotom ali na roke. Zgneteno testo oblikujemo v kepo in ga zavijemo v folijo za živila ter ga za 30 minut shranimo v hladilnik. Ko testo počiva, pripravimo nadev. Olupimo jabolka, jih naribamo, dodamo še cimet in kokosov sladkor po okusu. Pečico segrejemo na 180 stopinj (program ventilacija). Testo vzamemo iz hladilnika in ga razdelimo na dva dela, 2/3 za pekač in 1/3 za okrasitev pite. Okrogli pekač s premerom 27 cm namažemo z veganskim maslom in z rokami razporedimo testo, tako da pokrijemo dno pekača. Testo posipamo s pestjo orehov, nato pa enakomerno razporedimo jabolčni nadev. S preostankom testa po želji okrasimo pito. Pečemo 40 minut oziroma do zlato rjave barve.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

Revija Bodi zdrava
Izšla je posebna izdaja revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju!