Pehtran velja za izjemno uporabno zelišče, ki ga odlikuje predvsem močan vonj, a ga danes pogosto spregledamo oziroma nanj pozabimo, čeprav je še pred nekaj desetletji veljal za eno osnovnih začimbnic. Vsebuje številne zdravilne snovi, med katerimi so vitamini, minerali in antioksidanti. Najstarejši ohranjeni zapisi o njegovi uporabi prihajajo iz Kitajske, in sicer iz drugega tisočletja pred našim štetjem.
Pehtran se uporablja kot blago pomirjevalo, za lajšanje simptomov stresa in anksioznosti. Uživanje pehtrana ali pehtranovega poparka zvečer naj bi izboljšalo spanec.
V srednjem veku so verjeli, da pehtran preganja kače in zmaje, popotniki in romarji v Angliji pa so ga dajali v obuvala in tako zmanjšali utrujenost. Zaradi rahlega antiseptičnega učinka je pehtran takrat uspešno preprečil marsikatero okužbo stopal.
Danes ga običajno uporabljamo kot ljudsko zdravilo pri neješčnosti, lajšanju prebave in pospeševanju izločanja žolča. Učinkuje protivnetno, je blag diuretik in odpravlja gliste. Pehtranova korenina je koristna pri blaženju zobobola.
Trajnica, ki jo nabiramo vse leto
Pehtran je trajnica grmičaste rasti. Pri nas najdemo dve različici: francoski in ruski pehtran. Francoski je manjše rasti in ima drobnejše listke, redko cveti in je zelo aromatičen, medtem ko ruski pehtran zraste tudi do 150 centimetrov visoko, ima večje liste, redno cveti in je odpornejši proti mrazu. Vzgoja je precej nezahtevna, potrebuje le rodovitna, suha tla in sončno rastišče.
Zanimivosti
Huawei Watch D2 končno na voljo tudi pri nas
Kaj uporabljamo
Ta čas se najpogosteje uporablja sušen pehtran, ki velja za izjemno aromatičnega, zato ga pri pripravi jedi in čajev dodajamo postopoma. Sicer za začinjanje jedi uporabljamo tudi svežega, in sicer uporabljamo vršičke in suličaste mlade liste, ki jih nabiramo vse leto. Najboljši okus ima tik pred cvetenjem, če pa ga želimo sušiti, porežemo vejice od julija do konca avgusta do tretjine, ko je rastlina tudi v najboljši rastni kondiciji.
Mnogo več kot le nadev za potico
Pehtran lahko v prehrani uporabimo na različne načine, a je pri nas skoraj pozabljena začimba. Povsem drugače je v francoski kuhinji, kjer se pehtran uporablja skoraj povsod. Nepogrešljiv je pri pripravi jedi z ribami, piščancem ali jajci, Francozi prav tako ne morejo brez pehtranovega kisa, ki ga pripravijo tako, da vršičke pehtrana za dober mesec namočijo v kis. S tem nato začinjajo solate in omake.
Pehtran se uporablja tudi v juhah, prilogah in pijačah, kot del tradicionalnih receptov različnih kuhinj sveta. A nekaj pravil si je kljub vsemu vredno zapomniti. Če ga boste uporabljali med dolgim kuhanjem, bo povsem izgubil svoj vonj, medtem ko se bo okus ohranil. Zato ga v juhe in obare pogosto dodajamo šele dobrih petnajst minut pred koncem kuhanja.
Nepogrešljiv je pri pripravi mesnih marinad, za odišavljanje kozjih in ovčjih sirov in kot dodatek olivnemu olju. Dodate ga lahko k jedem, kjer je osnova gorčica, ali pa ga uporabite pri pripravi zeliščnega masla. V solatah z njim zmerno, saj hitro prevzame okus. Nikar pa nanj ne pozabite pri pripravi artičok, špargljev, bučk, krompirja, paradižnika in stročjega fižola.