Potem ko je bila kava že v letošnjem letu 2024 ena od dobrin, pri kateri so potrošniki najbolje izkusili moč inflacije, najbolj znane svetovne znamke in korporacije v letu 2025 napovedujejo nove podražitve in manjše embalaže.
Kot piše New York Times, so ekstremne vremenske razmere, ki smo jim priča v zadnjih letih, povzročile veliko motnjo v dobavni verigi tega živila, podobno se dogaja z olivnim oljem in pomarančnim sokom. Obenem povpraševanje po kavi nenehno narašča. Gojenje pa je možno le v posebnih pogojih, saj zahteva veliko vlage, zdravo zemljo in tropske podnebne razmere.
Največja izvoznica arabice je Brazilija
Po podatkih ameriškega ministrstva za kmetijstvo (ZDA so največje svetovne uvoznice kave) se 57 odstotkov svetovne proizvodnje kave nanaša na arabico, katere največja izvoznica je Brazilija, vendar je te pridelke letos prizadela suša, obeti za prihodnje leto pa niso nič boljši.
Dober Tek
NAGRADNI KVIZ: Osvojite nagrado z znanjem o italijanski kuhinji
Na drugem mestu po pridelavi je robusta, ki jo množično pridelujejo v Vietnamu, kjer je pridelke letos uničila kombinacija suše in močnega deževja.
Cena v ZDA podrla skoraj 50 let star rekord
Cena arabice je v ZDA od oktobra do decembra letos narasla za 30 odstotkov: veleprodajna cena arabice je dosegla 7.30 dolarja za kilogram in podrla 47 let star rekord.
Kevon Rhiney iz Univerze Rutgers v New Jerseyju ocenjuje, da bo Brazilija potrebovala približno dve leti, da si opomore od naravnih katastrof, pridelavo kave tam pa dodatno ovira tudi krčenje gozdov. Rhiney tako dvomi, da bodo cene kave v bližnji prihodnosti padle.