Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

Milka Kleč
2. 12. 2024, 18.00
Deli članek:

Kljub sivemu zimskemu vremenu in nizkim temperaturam ne pozabite na redno zračenje stanovanja.

Profimedia
Prostore zračite z na stežaj odprtimi okni in vrati.

Ne glede na letni čas je treba prostore redno prezračevati, pa naj bo to z odpiranjem oken ali balkonskih vrat, če pa imate novejšo gradnjo, pa s prezračevalnimi sistemi. Z rednim prezračevanjem se bomo izognili vlagi, plesni, prašnim delcem in vonjavam, ki v prostoru vztrajajo po kuhanju, pranju ali sušenju perila. Nikakor pa ne moremo mimo dejstva, da bo redno zračenje pregnalo tudi razne viruse in bakterije, kar je ta čas še kako pomembno.

Virusi se v zraku zadržijo do osem ur

V prostorih z več ljudmi je priporočljivo stalno zračenje z dovajanjem zunanjega svežega zraka, z največjim možnim pretokom zraka. Pri tem se izogibajte prezračevanju s prepihom.

Svetovna zdravstvena organizacija je že večkrat opozorila, da se v prostorih, v katerih se zadržuje več ljudi in se ne zrači dovolj pogosto, ali pa je prezračevalni sistem neustrezen, virusi, alergije in okužbe hitreje prenašajo. Ugotovitve so pokazale, da se virusi lahko v zraku zadržijo tudi do osem ur, prav zaradi tega je prezračevanje nujno, saj jih tako iz prostora odstranimo.

Slabo počutje, alergije, plesen ...

Težave oziroma okoliščine, naštete zgoraj, so le nekatere od možnih posledic slabega zračenja in slabe kakovosti zraka. Kakovost zraka poslabšujejo tudi prašni delci, ki nato ovirajo dihalne poti, in vlaga, ki nastaja med kuhanjem, prhanjem, sušenjem ... Če prostorov, kjer je vlage veliko, ne zračimo pravilno, tvegamo nastanek plesni v prostoru, ta pa je velikokrat kriva za pojav alergij in astme.

Profimedia
Z rednim zračenjem preprečite širjenje virusov in drugih prehladnih obolenj.

Zračite na stežaj

Zračenje je tako nujno potrebno, ne samo enkrat, temveč vsaj od dvakrat do trikrat na dan, odvisno od števila ljudi, velikosti stanovanja in dejavnosti, ki v prostoru potekajo. Strokovnjaki opozarjajo tudi, da ni dovolj zgolj zračenje ob priprtih oknih (po domače rečeno, odprtih na kip), temveč je treba okna odpreti na stežaj in v stanovanju ustvariti prepih.

Čeprav se nam morda zdi, da se bo tako izgubilo veliko toplote, še posebno pozimi, je to pravzprav najvarčnejša oblika zračenja, veliko priporočljivejša od zračenja na kip; prav zadnje je lahko zelo potratno.

Profimedia
Prezračevalni sistem naj deluje tako, da zrak v prostorih ne kroži, temveč se stalno izmenjuje.

Nastavitve prezračevanja

Če uporabljate prezračevalni sistem, naj ta deluje tako, da zrak v prostorih ne kroži, temveč se stalno izmenjuje. Preverite tudi filtre in jih po potrebi dezinficirajte. Mehansko prezračevanje naj deluje ves čas oziroma vsaj dve uri pred prihodom in dve uri po odhodu gostov.

Zračenje z rekuperacijo

Prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote nastavite tako, da bosta odvod in dovod zraka ločena. V primeru netesnosti sistemov z rekuperacijo toplote se lahko delci z virusom v izstopnem zraku vrnejo v prostore.

Zanimivosti

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert