Pokukali smo v delavnice slovenskih cvetličarjev in predstavljamo vam tiste, ki so nas še posebej očarali. Vsak od snovalcev nam je dal tudi koristen nasvet ali dva za njihovo izdelavo.
Rastline na osnovo povezujte v snopih
»V vrtnarstvu Tement smo edini v Sloveniji, ki osnove za adventne venčke izdelujemo iz slovenske slame. Trudimo se širiti besede o zelenju, ki ga naberemo na svoji posesti in v gozdu. Uporabljamo izključno slovensko jelko, nabrano na pravi nadmorski višini, tako ostanejo iglice ves mesec,« se pohvali Klementina Tement. Če bi želeli sami izdelati podoben venček, svetuje: »Ko imamo pripravljen ves naravni material, dodamo evkalipt, bodiko, zimzeleno magnolijo, zelišča, skratka izkoristimo raznolik rastlinski svet. Kreativnost je neomejena in tako se začne priprava rezanja zelenja v majhne, ravno prav velike snope, ki jih povezujemo okrog slamnate osnove z žičko, da nastane dišeč, tradicionalni zimzeleni krog.«
Ne pozabite na pentljo
»Venčki lahko krasijo mizo ali vrata, zato je žametna pentlja vedno pika na i,« je prepričana Klementina Tement, ki v teh dneh vodi tudi delavnice za izdelavo adventnih venčkov.
Če želite nekaj trpežnega, izberite bodiko
»Veliko materiala za adventne venčke se da nabrati na sprehodu v gozd ali na domačem vrtu. Taki venčki so običajno najlepši, najbolj dišeči in ne nazadnje najprijaznejši do okolja,« sta prepričani Jerca in Lucia Jerman, ki ustvarjata cvetlične umetnine pod imenom Resa in Rman. Za svoj venec sta uporabili vejice bodike, ki jo imajo zasajeno pred hišo.
»Listki bodike so izjemno trpežni, dolgo ostanejo lepi, pri ustvarjanju z njimi moramo edino paziti, da si ne opraskamo preveč rok, saj imajo bodice. Venčku smo dodali veliko žametno pentljo, ki še okrepi toplo praznično vzdušje. Je klasičen, preprosto lep in eleganten ter nikoli ne gre iz mode. Pri Resi ga vsako leto umestimo v praznično ponudbo, saj nam je všeč njegova brezčasna lepota,« sta namignili. Če ga boste postavili na mizo, mu ne pozabite dodati adventnih svečk.
Sprej v zlati barvi za pridih elegance
Tudi pri Lepo bo stremijo k temu, da veliko materialov naberejo v okolju, kjer bivajo. »Čez leto nabiramo travniško cvetje in trave na bližnjem travniku. V gozdu pobiramo storže, veje, listje, praprot in podobno. Letos smo zasadili prve grmovnice, ker želimo pridelati lokalno zelenje za naše izdelke,« nam je zaupala Urška Kmetec. Če suho praprot in storže posprejate z zlato barvo, bo to dodalo venčku eleganten pridih. Urška je svojemu venčku dodala še nekaj novoletnih bunkic ter igrive repke lagurusa in ruscusa.
Bunkice za blišč
»Rdeča, zlata, zelena in bela so tiste barve, ki so vedno aktualne v božičnem času. Cimetove palčke oddajajo prijeten vonj, za blišč pa poskrbijo zlate in rdeče bunkice. Kombinacija, s katero ne morete zgrešiti,« je prepričana Urška Kmetec s Ptuja.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ni nujno, da je okrogel
Še en očarljivec izpod rok Urške Kmetec (Lepo bo). Bi imeli malo drugačen venček? V lep okrasni lonec skrijte rahlo navlaženo aranžersko gobo, vanjo pa napikajte bodisi posušeno ali sveže rastlinje, ki raste v vaši okolici. In seveda sveče.
Igra z mahom in rdečim šipkom
»Na podstavku stoji adventni venček, bogat z naravnimi materiali, kot so mah in rdeče jagode šipka. Tri sveče so okrašene z naravnimi trakovi in ena z motivom jelenov, kar poudarja praznično vzdušje. Osrednji del krasijo izrezljana smrečica in zvezdasti okraski,« je svojo letošnjo dovršeno in harmonično dekoracijo opisala Lili Čirnik, ki ustvarja pod imenom C ART.
Preprosto je lepo
Mateja (Dom z ljubeznijo) je za osnovo uporabila kovinsko posodo in jo popestrila z vejicami iglavcev, storžki in janeževimi zvezdami. »Lahko se dodajo tudi posušene pomaranče ali jabolka, možnosti je ogromno,« namigne. V sredini je steklen kozarec in v njem velika sveča, brez katere decembra ne gre.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana