Kako bi pripravili puhast jesenski biskvit s slivami ali pa jajčno juho, kadar nas muči prebava? Kaj bi si privoščili za zajtrk? Si predstavljate jutro brez na oko ocvrtih jajc ali pa francoskega toasta? Jajca številnim predstavljajo začetek dneva, nasitno malico ali okusno kosilo. A pri uporabi moramo biti tudi precej previdni, sicer se lahko okužimo z nevarno salmonelo.
Kako vemo, ali so jajca sveža
Svežino jajc boste ugotovili z naslednjim preizkusom. Stekleno kozico do treh četrtin napolnite z vodo. Če bo jajce, ko ga potopite v vodo, potonilo, je sveže, če se bo nekoliko privzdignilo, ga lahko še uporabljate, če je priplavalo na površje, ga raje zavrzite.
Lupine v skledi z jajci
Koščke lupin, ki so vam ob trkanju in razbijanju padli v kozico, boste najlažje odstranili prav s kosom jajčne lupine. Trik boste uspešno izvedli tudi z mokrim prstom. Da se to ne bi dogajalo, sicer jajca raje razbijajte na kuhinjskem pultu kot ob robu kozice ali krožnika.
Ko rumenjak pobegne k beljaku
Če recept od vas zahteva, da ločite beljake in rumenjake, je zagotovo nekaj najbolj nadležnega, ko rumenjak spolzi v krožnik z beljakom. Rumenjak boste najlažje odstranili in prenesli z uporabo polovice jajčne lupine ali cedila. Uporabite lahko tudi plastenko, ki jo nežno stisnete, da iztisnete nekaj zraka, nato pa prislonite k rumenjaku in pustite, da ga vakuum posrka.
Lažje lupljenje
Trdo kuhana jajca je pogosto težko olupiti. Da bi preprečili to težavo, v vodo med kuhanjem dodajte žlico belega kisa ali četrt žličke sode bikarbone ali žličko soli. Tako bo lupina lažje odstopila in lupljenje bo preprostejše.
Poširana jajca
Poširanja se mnogi raje ne lotevajo, saj se jim zdi zapleteno, a je lahko prav preprosto, če si pomagate s kisom. V kozico z vrelo vodo dodajte žlico kisa, vodo pa, medtem ko dodajate jajca, vrtinčite. Tako se bo beljak lepo oprijel rumenjaka in ne bo plaval okoli.