Les - material prihodnosti?

Leseni satelit poletel v vesolje

M.G.
5. 11. 2024, 13.22
Posodobljeno: 5. 11. 2024, 13.24
Deli članek:

Japonci so danes poslali v vesolje prvi satelit, ki je zgrajen iz lesa. Gre za satelit LignoSat, ki so ga razvili na univerzi v Kjotu v sodelovanju s podjetjem Sumitomo Forestry. Satelit bo najprej poletel na Mednarodno vesoljsko postajo v okviru SpaceX-ove misije, kasneje pa bo izstreljen v orbito približno 400 kilometrov nad Zemljo.

Profimedia
Lesena "škatla" bo v orbiti 6 mesecev in bo morala kljubovati hudim temperaturnim ekstremom.

Satelit, poimenovan po latinski besedi za les (lignum), LignoSat je prvi satelit zgrajen iz lesa, ki so ga danes poslali v vesolje. Gre za preizkus uporabe lesa pri raziskovanju Lune in Marsa, s ciljem dokazati, da je tudi les popolnoma primeren material za raziskovanje vesolja. "Z lesom, materialom, ki ga lahko sami enostavno proizvajamo, bomo lahko gradili hiše, živeli in delali v vesolju za vedno," je prepričan idejni vodja satelita LignoSat, Takao Doi, sicer upokojeni astronavt, ki je letel na raketoplanu Space Shuttle, trenutno pa se ukvarja s proučevanjem človeške dejavnosti v vesolju.

S petdesetletnim načrtom za sajenje dreves in gradnjo lesenih hiš na Luni in Marsu se je ekipa Takao Doija odločila najprej razviti lesen satelit s certifikatom Nase, da bi dokazala, da je les primeren vesoljski material. "V zgodnjih 1900-ih so letala izdelovali iz lesa," je dejal profesor Kjotske univerze Koji Murata. "Tudi leseni satelit bi moral biti izvedljiv." Les je v vesolju tudi bolj obstojen kot na Zemlji, ker ni vode ali kisika, da bi les zgnil ali se vnel, je dodal Murata.

Uspešno v boju proti vesoljskim odpadkom

Vesoljski odpadki zadnje čase postajajo vse večji problem za raziskovanje vesolja, po drugi strani pa predstavljajo tudi resno nevarnost za obstoječe satelite in seveda za vsa potencialna vesoljska plovila. Ko sateliti odslužijo svoje poslanstvo, jih je treba usmeriti, da ponovno vstopijo v ozračje, kjer zgorijo, saj drugače postanejo nevaren vesoljski odpadek. A običajni kovinski sateliti ob gorenju med ponovnim vstopom v ozračje ustvarjajo delce aluminijevega oksida, ki so škodljivi, medtem, ko bi leseni sateliti preprosto zgoreli ob res zanemarljivem onesnaženju.

Najprimernejši je les iz magnolije

Znanstveniki so po nekaj mesecih poskusov na Mednarodni vesoljski postaji ugotovili, da je za vesoljsko plovilo najprimernejši honoki - gre za vrsto lesa magnolije, ki je avtohtona na Japonskem in se tradicionalno uporablja v obrtništvu (nožnice za meče in podobno) ali za umetnost. Tako je LignoSat izdelan iz honokija z uporabo tradicionalnih japonskih rokodelskih tehnik brez kakršnihkoli vijakov ali lepila.

Ko bo nameščen, bo LignoSat ostal v orbiti vsaj šest mesecev z elektronskimi komponentami, ki bodo merile, kako dobro lahko les prenese ekstremno okolje vesolja, kjer temperature zaradi kroženja nihajo od -100 do 100 stopinj Celzija vsakih 45 minut. "Morda se zdi zastarelo, vendar je les dejansko vrhunska tehnologija, saj se civilizacija pomika proti Luni in Marsu," je dejal Kenji Karya, vodja raziskovalnega inštituta Sumitomo Forestry Tsukuba. "Širitev v vesolje bi lahko ponovno oživila lesno industrijo."