V težko dostopni ledeniški dolini, ki slovi po svojih lepotah, je pod slapom Palenk že davnega leta 1890 kmet Janez Piskernik, po domače Plesnik, zgradil planinsko zavetišče. To se je zgodilo kmalu po tem, ko sta z matematikom, fizikom, geodetom, astronomom in alpinistom dr. Johannesom Frischauom označila kar nekaj planinskih poti. To so bili prvi zametki turizma v Logarski dolini, ki so jo zaradi obilice naravnih lepot začeli obiskovati ljubitelji gora od vsepovsod.
Ljubezen po letalu
Leta 1932 je tam zrasel hotel s 60 sobami in restavracijo, ki sta ga avgusta istega leta skupaj obiskala jugoslovanski kralj Aleksander in angleški kralj Jurij V. Slednji se je tam tako usodno zaljubil v savinjski želodec, da so mu ga morali še leta z letalom prek zagrebškega letališča dostavljati na angleški dvor. Hotel so med drugo svetovno vojno skupaj z vsemi stavbami na območju Solčave požgali nemški okupatorji. Po vojni je zrasla novo, manjše gostinsko poslopje s petimi sobami, ki ga je med drugimi imenitneži leta 1952 obiskal predsednik Tito ter se s tedanjim lastnikom Francem Plesnikom podal na lov.
Do konca 80. let je na tem mestu obratoval planinski dom v lasti celjskega podjetja Izletnik, od katerega je stavbo kupila sedanja lastnica Martina Plesnik, vnukinja Franca Plesnika. Tako je posest v idiličnem okolju neokrnjene narave prišla nazaj v last družine Plesnik in Martina je na istem mestu zgradila nov hotel, ki je odprl vrata junija 1995. Med njenimi rednimi gosti je bil nekdanji predsednik Janez Drnovšek.
Ključen je bil 90 let star zvezek
Lastnica hotela Plesnik, ki ga je leta 2017 Luxury Travel Guide razglasil za najboljši butični hotel na svetu, že ves čas prisega na lokalno, sveže in naravno. Sodeluje s kmeti iz okolice in ponudbo usklajuje z najnovejšimi trendi iz sveta kulinarike, turizma in dobrega počutja. Pred nedavnim je v svojo kuhinjo povabila kulinaričnega velemojstra Janeza Bratoža, ki ji je pomagal prenoviti ponudbo hotelske kuhinje. Vodilo pri prenovi je bil več kot 90 let star zvezek z recepti Martinine babice Marije, ki jih je zapisovala že leta 1935 in po njih kuhala v takratnem gostišču. To pa niso bili le recepti za domače lokalne specialitete, ampak tudi za svetovljanske jedi, kot je tatarski biftek, po katerem so pri Plesniku sloveli že v 30. letih 20. stoletja, v času, ko jih je obiskal angleški kralj.
Mladi mojster z zanesljivim mentorjem
Ti recepti so navdušili mladega hišnega kuharskega mojstra Toma Čoparja in skupaj z Janezom Bratožem sta jih le nekoliko posodobila ter uvrstila na redni jedilnik. Tam zdaj najdemo stare jedi iz Zgornje Savinjske doline, kot so domače goveje salame in siri, savinjski želodec in druge goveje mesnine ter jedi iz govedine in teletine, pa tudi grušave žlinkrofe, ki so na las podobni koroškim kvočavim nudeljnom. Gre seveda za testene žepke, polnjene z nadevom iz suhih hrušk, ki ji pri Plesniku postrežejo na slani način. Na voljo so še postrvi, gobove jedi, ročno izdelani domači njoki, ravioli, štruklji … In seveda krasne sladice.
Martina Plesnik, svetovljanka, ki živi razpeta med Vrbo na Koroškem, Münchnom in Savudrijo, se nenehno vrača v svojo očetnjavo in skrbi za svoj hotel, ki ga je Big 7 Travel uvrstil na seznam okolju najbolj prijaznih hotelov v Evropi. Kmalu bo praznovala osmo okroglo obletnico in čeprav je še zelo vitalna, je vodenje izjemno ekološko naravnanega hotela z naravnim zunanjim bazenom in središčem dobrega počutja pred kratkim zaupala direktorici Urški Kolar. In nova direktorica, kot kaže, svoje poslanstvo opravlja z odliko.