Končno brez skrbi

Kakšno olajšanje: Mobilni telefoni ne povzročajo raka

M.G.
19. 10. 2024, 18.15
Deli članek:

Uporaba mobilnih telefonov ni povezana z rakom možganov in glave, so ugotovili po celovitem pregledu vseh razpoložljivih študij, ki so jih po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) opravili avstralski raziskovalci.

Profimedia
(fotografija je simbolična)

Mobilni telefoni – tako kot vse, kar uporablja brezžično tehnologijo, vključno s prenosniki, radijskimi in televizijskimi oddajniki ter stolpi za mobilno telefonijo – oddajajo radiofrekvenčno elektromagnetno sevanje oziroma radijske valove. Pogosto se je govorilo, da bo šele čas pokazal kako škodljivi so pravzaprav radijski valovi (sem spada seveda tudi uporaba mobilnih telefonov) na zdravje človeka. No, očitno je ta čas prišel zdaj, ugotovitve pa so na srečo precej pomirjajoče.

Ni povezave med uporabo mobilnih telefonov in nastankom raka

V sistematičnemu pregledu, pod vodstvom avstralske agencije za zaščito pred sevanjem in jedrsko varnostjo (Arpansa), so pregledali več kot 5000 študij, iz katerih so uporabili le znanstveno najbolj tehtne študije, tiste bolj kočljivega slovesa pa so odstranili. Pri končni analizi so tako uporabili 63 opazovalnih študij na ljudeh, ki so bile objavljene med letoma 1994 in 2022, zaradi česar je to tudi najobsežnejši pregled te vrste doslej, je dejal glavni avtor tega pregleda, izredni profesor in pomočnik direktorja Arpanse Ken Karipidis. V pregledu, ki so ga objavili v začetku septembra so se osredotočili na raka centralnega živčnega sistema, tumorje žlez slinavk in možganske tumorje.

Pregled ni ugotovil splošne povezave med uporabo mobilnega telefona in rakom, nobene povezave z dolgotrajno uporabo (če ljudje uporabljajo svoje mobilne telefone 10 let ali več) in niti nobene povezave s količino uporabe mobilnega telefona (število opravljenih klicev ali čas, preživet na telefonu). "Ugotovili smo, da podatki ne kažejo nobene povezave med mobilnimi telefoni in možganskim rakom ali drugimi oblikami raka glave in vratu." "Precej sem prepričan v ta naš sklep. In tisto, zaradi česar smo precej samozavestni, je, da čeprav je uporaba mobilnih telefonov skokovito narasla, so stopnje možganskih tumorjev ostale stabilne," je dejal Karipidis.

X, ARPANSA (@ARPANSANews)
Izredni profesor in avtor obsežne študije o vplivih mobilnih telefonov na nastanek raka, Ken Karipidis.
Z ugotovitvami se je strinjal tudi Tim Driscoll, profesor na Univerzi v Sydneyju in predsednik odbora za poklicne in okoljske rakave bolezni Avstralskega sveta za raka. "Mislim, da bi se morali ljudje počutiti pomirjene s to študijo in lahko mobilne telefone smatramo kot varne za uporabo v smislu glede pomislekov zaradi povečanega tveganja za raka," je dejal Driscoll.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo



Od kod in od kdaj pravzaprav strah pred sevanjem telefonov?

Karipidis, ki je tudi podpredsednik Mednarodne komisije za zaščito pred neionizirajočimi sevanji, pravi, da razume, da so ljudje zaskrbljeni, ko slišijo besedo sevanje, saj to avtomatsko povezujejo z jedrskim sevanjem.  In ker uporabljamo telefon, ki seveda seva, blizu glave, so seveda skrbi opravičene. "Sevanje je v bistvu energija, ki potuje od ene točke do druge. Obstaja pa veliko različnih vrst sevanja in v vsakdanjem življenju smo vseskozi izpostavljeni nizkim radijskim valovom," razloži Karipidis.

Četudi je izpostavljenost sevanju mobilnih telefonov izredno nizka, je še vedno veliko večja kot izpostavljenost katerim koli drugim virom brezžične tehnologije, saj se telefoni uporabljajo blizu glave, je dejal Karipidis. Povezovanje mobilnih telefonov in rakom prihaja iz zgodnjih študij, v katerih so raziskovalci preučevali razlike med skupino ljudi z možganskimi tumorji in ločeno skupino brez raka, tako da so obe skupini vprašali o tem v kakšni meri so uporabljali telefon. Vendar so ugotovili, da so bile tovrstne študije v glavnem zelo pristranske. A je Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) vseeno na podlagi teh študij, ki kažejo na možno povezavo možganskega raka z večurno uporabo mobilnega telefona ob glavi, takrat določila radiofrekvenčna polja (iz mobilnih telefonov) kot potencialno nevarnost za nastanek raka.

Karipidis pa miri in pravi, da čeprav je javnost postala zaskrbljena zaradi klasifikacije IARC, "ta klasifikacija ne pomeni tako veliko". IARC ima namreč različne klasifikacije tveganja za nastanek raka, pri čemer se snovi lahko razvrstijo kot "dokončno" rakotvorne (kot je kajenje) ali kot "verjetno" ali "možno" rakotvorne. S tem, ko je leta 2011 radiofrekvenčna elektromagnetna polja označila za možno rakotvorno snov, jih je WHO postavila v enako raven s stotinami drugih dejavnikov, za katere pravzaprav ni nobenih zanesljivih dokazov o škodljivosti, kot so aloe vera, vložena zelenjava in delo v kemični čistilnici. Kasneje, leta 2019 je WHO naročila novo sistematično študijo učinkov radijskih valov na zdravje ljudi. Osredotočili so se na plodnost moških ob izpostavljenosti radijskim valovom ter zopet ugotovili, da ni nobenih dokazov o povezavi med uporabo telefonov in padcem števila semenčic, a je klasifikacija ostala vse do danes.

Zaskrbljenost je odveč, treba pa bo spremljati razvoj tehnologije

Karipidis in njegovi kolegi zdaj delajo na drugem delu študije, ki bo preučevala raka, ki so manj pogosto povezani z mobilnimi telefoni, vključno z levkemijo in ne-Hodgkinovim limfomom. Karipidis je dejal, da je treba zaskrbljenost glede povezav med rakom in mobilnimi telefoni odpraviti, vendar je poudaril, da je pomembno nadaljevanje raziskav, ker se bo tehnologija še naprej razvijala.