»Kobariških štrukljev ni preprosto narediti. Ne uspejo prvič. Brez vaje ne gre,« je na delavnici priprave štrukljev povedala Silvana Skubin s kmetije Skubin v Drežniških Ravnah. Številni so z zanimanjem opazovali, kako so štruklji umetelno nastajali pod njenimi spretnimi rokami.
Mladi nadaljujejo tradicijo babic in mam. Pred stojnico učencev kobariške osnovne šole se je vila dolga vrsta obiskovalcev, ki so povpraševali po štrukljih, ki so jih učenci osmega in devetega razreda pripravili za Jestival. »Pozno popoldan jih je že zmanjkalo. Izkupiček bodo osmošolci porabili za organizacijo valete prihodnje leto,« je povedala mentorica Martina Furlani Sovdat. Priznava, da so jo tudi učenci učili izdelovanja štrukljev, med njimi Peter Jazbec iz znane gostilne Jazbec.
Benečija se predstavlja
Na festivalu smo prvič srečali predstavnike turizma iz Benečije DMO. »Predstavljamo 18 mejnih občin na območju Furlanije - Julijske krajine. Ponujamo gubanco della nona. Naslednji teden bomo na festivalu Frike v Tolminu,« pravi Ivan Čipone.
Vabi na praznik kostanja 20. oktobra v Burnjak, s tematskim pohodom in sejmom kmečkih in obrtniških izdelkov iz Nadiških in Terskih dolin ter iz Posočja. Iz doline onkraj meje, le streljaj od Robidišča, prihaja Ivica Cencič, ki se je priženil na kmetijo v Benečiji s 64 hektarji površine. Skupaj s soprogo delata na turistični kmetiji, redita šest krav. »Sir in ostale pridelke ponujamo našim turističnim gostom, skoraj nič ne ostane za prodajo na stojnicah. Veseli me, da se ponudniki ob meji vse bolj spoznavamo.« Na stojnicah je bilo še marsikaj vabljivega. Kravji sir so prodajali za 15 evrov za kilogram, ovčjega za 25 evrov.
Pijače, ki so nekaj posebnega
Na ogled je bilo tudi mnogo umetelnih izdelkov izpod rok mojstric in mojstrov obrti. Med njimi lepe kape za mrzle zime, umetelno poslikane pručke za otroke, kupiti je bilo mogoče predelane obleke iz druge roke. Obiskovalci so se lahko seznanili s pijačami, ki jih še nikoli niso pokusili. Denimo s kostanjem, namočenim v rum, ki sta ga poleg ostalega, tudi žganja iz bezga, ponujala gosta iz Domžal. Hotel Hvala oziroma restavracija Topli val ni zatajila s svojimi slastnimi jedmi s pridihom morja, školjkami in še marsičim.
»Jestival okusov in umetnosti je letos privabil največjo ponudbo hrane na stojnicah, letos smo posebno pozornost namenili kralju festivala, kobariškim štrukljem, tudi z razstavo različnih štrukljev v Zeleni hiši. Čezmejno se povezujemo,« za zaključek pove vodja trženja v zavodu Turizem Dolina Soče Andreja Jurkovič. Izteka se festival pohodništva, s katerim, poleg Jestivala in Frika festa, prehajajo v jesensko sezono, z upanjem na lepo vreme in čim več gostov, zlasti pohodnikov in kolesarjev.