Jubilejni salon z močno mednarodno udeležbo vinskih strokovnjakov je osvetlil perspektivo vinske panoge v regiji – odgovarjal je na vprašanja o vinskih trendih in razvoju vinarstva kot gospodarske panoge. Posebno privlačna je bila retrospektiva platinastih medalj, najvišjih priznanj, ki so jih slovenska vina doslej prejela na Decanterjevem ocenjevanju. Od vseh 40 jih je bilo namreč polovico mogoče tudi pokusiti!
Na Salonu, ki je potekal pod pokroviteljstvom revije Decanter, so se zbrali tudi predstavniki ne zgolj najbolj cenjenega vinskega ocenjevanja na svetu, temveč tudi največjega po številu prejetih vzorcev. Med njimi Loukia Xinari, Beth Willard, Richard Baudains. Organizator dogodka Robert Gorjak je kot edini v regiji pred kratkim prejel častno priznanje Decanterja za 15 let ocenjevanja in prispevka k razvoju vinske kulture.
Med drugim je na Salonu potekala delavnica na temo, kam sodijo vina Balkana v današnji mednarodni situaciji. Dejstvo je, da so vina, pridelana na Balkanu, boljša, kot so bila kadarkoli doslej. Ampak kam sodijo, če jih primerjamo z mednarodno konkurenco? S katerimi izzivi se srečujejo, ko želijo osvojiti mednarodne trge, in katere vznemirljive razlike lahko nanje prinesejo.
Druga delavnica je obravnavala vina iz Srbije, ki so svojo pot proti svetovnemu vrhu začrtala nekoliko pozneje kot slovenska in hrvaška. Če so pred desetletjem in več blesteli z odličnimi krepkimi zrelimi rdečinami, danes ponujajo tudi zelo kakovostne druge lokalne in mednarodne sorte in sloge. Kaj lahko ponudijo srbski prokupac, laški rizling (grašac), merloti, cabernet sauvignon ter celo peneča vina?
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zanimiv je bil tudi strokovni pogovor o peninah iz Goriških brd in šampanjcih, da drugih privlačnih tem in pokušenj niti ne omenjamo. Zgovoren je podatek, da se je Salona Decanterjevi nagrajenci skozi leta udeležilo že 2200 vinoljubov in poznavalcev.
Ocenjevanje Decanter World Wine Awards (DWWA) velja za najpomembnejše, največje in najbolj kredibilno vinsko ocenjevanje na svetu. Letos je medalje prejelo kar 223 slovenskih vin, od tega eno platinasto (Miran Sirk za penino cuvee prestige extra brut 2019) in pet zlatih.