Gibanje je še posebej nujno za otroke in mladostnike, saj koristi njihovemu celotnemu razvoju. Pri odraslih pa je pomembno zato, ker preprečuje razvoj kroničnih obolenj ter zavira upadanje gibalnih in psihofizičnih sposobnosti. Za odrasle je dovolj že pol ure zmerno intenzivne telesne aktivnosti na dan. Eden od zelo priporočljivih načinov gibanja je kolesarjenje, ki izboljšuje telesno kondicijo in vzdržljivost. Še posebej to velja, ko kolesarimo tako hitro, da se nekoliko zadihamo in spotimo, pri tem pa se dvigne naš srčni utrip. Za zdravje nam ni treba kolesariti daleč. Dovolj je, da se s kolesom odpravimo po opravkih ali v službo. Že 10 ali 15 minut kolesarjenja na dan je dovolj, pravijo strokovnjaki. Kolesarjenje je zelo primerna oblika gibanja tudi zato, ker od nas ne zahteva posebej drage opreme, članarine ali zelo veliko porabljenega časa. Številne raziskave v mestih so pokazale, da je kolesarjenje v primerjavi z vožnjo (tako z javnim prevozom kot z avtomobilom) in hojo časovno najbolj ekonomično.
Preden se povzpnete na kolo
Najprej pravilno nastavite višino sedeža. Če imate pri kolesarjenju bolečine v sprednjem delu kolena, je morda vaš sedež prenizko nameščen, zaradi česar se noge med kolesarjenjem premalo iztegujejo. To je pogosta napaka začetnikov, saj se večina ljudi počuti bolj udobno in samozavestno, če njihova stopala dosežejo tla. Zaradi napačne višine sedeža lahko dolgoročno tvegate poškodbe, zato bodite pozorni, da je noga ob pritisku na pedal vedno skoraj iztegnjena. Pri pravilni višini sedeža mora biti koleno ob pritisku na pedal rahlo pokrčeno, medenica se ob tem ne sme zibati, biti mora fiksirana na sedež.
Ne obremenjujte se z opremo
Da bi postali kolesar, ne potrebujete čudovitih oblačil, kolesarskih čevljev, novih nogavic ali vrhunskega kolesa. Seveda je lahko lična nova oprema zelo zabavna, vendar ni nič boljšega od občutka, ko na vzponu z vožnjo starega kolesa prehitiš skupino kolesarjev z vrhunskimi karbonskimi kolesi. Pomembno je, da si vzamete nekaj časa in se preprosto odpravite na pot ter vozite. O morebitnih nadgradnjah opreme lahko razmišljate pozneje. Za začetek boste zagotovo potrebovali nekaj osnovnih stvari, kot je denimo kolesarska čelada, vendar se ne obremenjujte s tem, da bi za nakup nove opreme zapravili kupe denarja.
Izogibajte se prevelikih vzponov in razdalj
Začetniški elan pogosto povzroči, da hočemo v kratkem času doseči preveč, temu pa sledijo poškodbe. Kolesarsko kondicijo stopnjujte počasi in svojemu telesu pustite čas, da se samo prilagaja na nove izzive. Ne pozabite na ogrevanje v prvi tretjini vožnje, nato kolesarite v ritmu, v zadnji tretjini pa od sebe dajte vse, kar zmorete. Seveda preudarno, da ne tvegate izgorelosti in omotice.
Uporabljajte prestave
Prestave na kolesu niso kar nekaj, ampak še kako vplivajo na kakovost vožnje. So nekakšno odrešilno orodje, ki vpliva na to, da vam bo vožnja v užitek, saj lahko še kako dobro razbremenijo telo. Kolesarite v enakomernem ritmu, nikoli v prazno ali na vso moč.