Kaj je narobe

Zakaj vam papriko na vrtu napadata plesen in gniloba?

Mare Koren
11. 8. 2024, 21.13
Deli članek:

Letošnje poletje lahko označimo za eno tistih, ki so postregla z nestanovitnim vremenom. Če je bilo najprej prehladno, kar je spremljala še obilica padavin, je kmalu zatem postalo prevroče. To pa se pozna tudi na pridelkih.

Profimedia
Najpogostejši napadalci paprik so glive, ki so v vodi ali deževnici in povzročajo gnilobo.

Žal je tako, da na posledice vremena ne moremo vplivati, sprejeti je treba, da se vse to v neki meri pozna tudi na vrtu in pridelkih. Letošnje poletje je bilo najprej prehladno in nato prevroče, prizanašale nam niso niti nevihte. Številne plodovke so tako utrpele nemalo preizkušenj, doletele so jih glivične in bakterijske bolezni, pojavila se je gniloba. Nič drugače pa ni pri papriki.

Gniloba plodov

Precej pogosto bolezensko znamenje, ki ga letos opažamo na papriki, so temnozeleni, vodeni in mehki predeli, ki nakazujejo gnilobo. Gre pravzaprav za micelij glive, ki prodre tudi v seme. Na površini tako najprej opazimo belkasto plesnivo prevleko, medtem ko se na listih pojavijo nekrotične pege, prekrite s plesnijo. Gliva navadno okuži še nedozorele plodove, ki se dotikajo tal, ni pa nujno. Glavni prenašalec je voda, okužba se začne na koreninah ali koreninskem vratu. Nadzemne dele nato okužijo zoospore v deževnem vremenu, ali ko jih zalivamo. Če paprike gojimo v rastlinjaku, poskrbimo za redno zračenje, rastlin pa ne zalivajmo po listih. Pomembna preventiva je zalivanje z njivsko preslico.

Dreamstime
Odmiranje ploda je običajno povezano z glivično okužbo ali nestanovitnim vremenom.

Bela gniloba

Bela gniloba napade tako rastline, posajene na prostem, kot tiste v rastlinjaku. Navadno rastlina začne gniti tik nad prstjo, včasih tudi prst pod njo. Na koreninskem vratu so opazne vodene pege, ki jih prekrije gosta vatasta prevleka. Rastlina slabo uspeva, pogosto se tudi posuši. Paprika je na to okužbo zelo občutljiva, gniloba zajame tudi plodove, predvsem tiste blizu tal. Ker gliva ostane v tleh tudi do deset let, je izjemno pomembno kolobarjenje. Pri pojavu okužene rastline odstranimo in uničimo. Nikar jih ne odlagajmo na kompost.

Siva plesen

Siva plesen je precej pogosta spremljevalka paradižnika, a se lahko pojavi tudi na papriki. Na udaru je predvsem paprika, ki jo gojimo v rastlinjaku in ji ne omogočamo optimalnih pogojev (previsoke temperature, preveč vlage), vzrok je lahko tudi dolgotrajno deževno vreme. Sivo plesen opazimo najprej na steblih. Gre za pojav peg, ki so prekrite s sivorjavo puhasto prevleko. Plesen se nato širi navzgor in napade tudi plod, ki se po navadi okuži pri peclju. Vlažna gniloba se širi po plodu, sproti pa se oblikuje siva plesniva prevleka, in plod odpade. Če papriko gojite v rastlinjaku, skrbite za redno zračenje in rastlin nikar ne zalivajte po listih. Pomembna preventiva je redno zalivanje z njivsko preslico, ki poskrbi za dobro odpornost rastlin.

Estrada

Katy Perry, Orlando Bloom
MTV Video Music Awards

Orlando Bloom zmeden med nastopom Katy Perry: Je bil v šoku?

ananas,ženska
Nov TikTok trend

Ste že slišali, da lahko s pomočjo ananasa najdete ljubezen?

Sara Rutar
Sara Rutar

Nekdanja zmagovalka MasterChefa bo ponovno mamica!

Brad Delson
Sprožajo se polemike

Brad Delson iz Linkin Park zapušča povratniško turnejo

Sydney Sweeney
Pritiski javnosti

Sydney Sweeney: "Vesela sem, da sem se naučila sprejeti svoje telo"

katja in tjasa kotnik 1a
Lady

Sestri športnici Katja in Tjaša Kotnik upoštevata dragocene očetove nasvete

Zanimivosti

SpaceX
Komercialna poteza

Video: SpaceX izvedel prvi turistični izlet v vesolje za bogate kupce

velški nogomet, policija
Napaka

(Video) Strelca odločilnega zadetka policisti odpeljali z igrišča

MOL_Move_manjsa
Zanimivosti

Mednarodni sprejem aplikacije MOL Move, naše aplikacije programa zvestobe

školjke-bisernice
Prednosti segrevanja

Italijani v segrevanju morja našli tudi poslovno priložnost

matjaz kek
Zanimivosti

#zVamiSmo: Brez uspešnega soočanja s pritiski ni vrhunskih rezultatov

53966299073_191c9d052e_o
Zanimivosti

Strateško partnerstvo za razvoj celostnega biotehnološkega ekosistema v Sloveniji