Na srečo brez poškodb

Video: Turiste v Yellowstonu presenetila eksplozija gejzirja

M.G.
24. 7. 2024, 18.20
Posodobljeno: 24. 7. 2024, 22.12
Deli članek:

Včeraj dopoldne je nenadoma izbruhnil vroč gejzir v nacionalnem parku Yellowstone in vrgel blato, kamenje in vročo vodo visoko v zrak. Izbruh se je pripetil v geotermalnem območju Biscuit Basin, severno od znamenitega gejzirja Old Faithful. Poškodovanih na srečo ni bilo.

X, Yellowstone National Park (@YellowstoneNPS)
Skrbniki nacionalnega parka pregledujejo opustošenje, ki ga je za seboj pustil izbruh gejzirja.

Kadar gre za pričakovane in kontrolirane izbruhe gejzirjev, so jih ljudje veseli in so jih pripravljeni čakati tudi več ur dolgo. Včerajšnji izbruh gejzirja v nacionalnem parku Yellowstone pa je dodobra prestrašil obiskovalce, ki so v paniki zbežali in iskali zavetje, saj nihče ni pričakoval, da se bo to zgodilo. K sreči na koncu ni bil poškodovan nihče, a situacija je bila smrtno nevarna. Šlo je za hidrotermalni izbruh, ki je povezan s segrevanjem vode v podzemnih zbiralnikih.

"Do hidrotermalne eksplozij pride, ko voda pod zemljo nenadoma izhlapi. Takšne eksplozije so razmeroma pogoste v Yellowstonu. Na primer, gejzir Porkchop je eksplodiral leta 1989. Eksplozija, podobna današnji, pa je bila zabeležena 17. maja 2009 ravno v Biscuit Basinu," poroča spletna stran Science Alert, ki so podatke pridobili od ameriškega geološkega inštituta in Nacionalnega parka Yellowstone.

Zakaj pride do eksplozije?

Pod visokim pritiskom se lahko podzemna voda segreje znatno nad 100 stopinj Celzija. Pri temperaturah do 250 stopinj se hitro spremeni v paro in zato poveča svojo prostornino. Ko se prostornina poveča, vodi in pari v podzemni komori zmanjka prostora in pride do eksplozije, pri čemer curek prebije zemljo. Nobena od hidrotermalnih odprtin v Yellowstonu sicer ni neposredno povezana z magmo. Med hidrotermalno eksplozijo lahko gejzir vrže paro, vodo, blato in kamenje tudi do 2 kilometra v zrak, pri čemer ostanki za seboj lahko pustijo celo manjše kraterje.

Zaradi posledic izbruha bo del nacionalnega park Yellowstone zaprt, vse dokler ne bodo počistili nereda, ki ga je za seboj pustila nepričakovana jeza hidrotermalnega gejzirja.