Nasveti za čiščenje

Hladilnik je mesto bakterij in klic, ki so zdravju nevarne

Mare Koren
20. 3. 2022, 15.55
Posodobljeno: 7. 3. 2023, 09.12
Deli članek:

Hladilnik je vir bakterij in neprijetnih vonjav, ki lahko vplivajo tudi na druga živila v njem, zato ga je treba vsaj trikrat na leto temeljito očistiti. Da bo čiščenje potekalo kar najhitreje in najučinkoviteje, smo za vas pripravili nekaj predlogov.

Dreamstime
Tudi pri nižjih temperaturah se razvijajo nevarne bakterije.

Spomladanski čas, ko se temperature gibljejo še okoli desetice, je idealen čas za čiščenje hladilnika in zamrzovalnika, saj nam omogoča, da lahko živila med čiščenjem varno spravimo zunaj na hladnem. Ste pripravljeni? No, zavihajmo rokave.

Hladilnik izklopite

Še pred začetkom čiščenja hladilnik izklopite iz elektrike. Pri novih hladilnikih bo zadostovalo, da gumb, s katerim regulirate moč hlajenja, nastavite na off oziroma ničlo. Tako boste zaustavili delovanje hladilnika. Če je vaš hladilnik povezan z zamrzovalnikom, vam svetujemo, da najprej očistite hladilni del. Odstranite vse police in predale tako na vratih hladilnika kot v notranjosti. Steklene dele lahko operete v pomivalnem stroju. Plastične dele operite ročno – uporabite detergent in mehko gobico. Bodite nežni in pazite, da jih ne poškodujete, saj je plastika po navadi velika in okorna ter hitro spolzi iz rok.

Dreamstime
Odstranite vse police in predale ter plastične dele tako z vrat kot iz notranjosti.

V notranjosti brez močnih čistil

Pri čiščenju notranjosti hladilnika ne uporabljajte močnih čistil. Zadostovalo bo že nekaj kapljic detergenta za ročno pomivanje posode in kisa, ki bo dezinficiral površine, ter vroča voda. Vse površine dobro obrišite z mehko krpo in pustite, da se posušijo oziroma jih po potrebi obrišite s papirnato brisačo.

Ne pozabite na tesnila

Tudi tesnila je treba vsakič znova očistiti, da bo material ohranil obliko. Le tako boste zagotovili, da bosta delovanje hladilnika in njegova poraba energije najboljša mogoča. Za čiščenje tesnil uporabite enako mešanico kot za čiščenje notranjosti. Tesnila od časa do časa preverite, da niso poškodovana ali napokana.

Dreamstime
Za čiščenje uporabite naravna čistilna sredstva. Zadostovala bosta že detergent in kis.

Očistite zunanji del

Tudi zunanjemu delu hladilnika je treba posvetiti pozornost, če le ni vgraden. Zunanji del hladilnika obrišite z vlažno mehko krpo, nato pa do suhega obrišite še s papirnato brisačo. Če je vaš hladilni iz nerjavečega jekla, se utegne zgoditi, da bodo po čiščenju ostale lise. V tem primeru vam svetujemo uporabo namenskih čistil oziroma sredstev za negovanje take površine.