Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Dan Evrope
Čas branja 2 min.

75 let deklaracije, ki je utrla pot Evropski uniji


Ž.F.
9. 5. 2025, 05.55
Posodobljeno
07:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Danes, 9. maja, obeležujemo dan Evrope. Na ta dan pred 75 leti je bila predstavljena Schumanova deklaracija, ki je postavila temelje evropskega sodelovanja.

evropska unija
Profimedia
Zastave Evropske unije pred sedežem Evropske komisije v Bruslju.

Deklaracija, imenovana po tedanjem francoskem zunanjem ministru Robertu Schumanu, je aprila 1951, privedla do podpisa pariške pogodbe in kasnejše ustanovitve Evropske skupnosti za premog in jeklo, predhodnice Evropske unije.

Države podpisnice – Belgija, Francija, Italija, Zvezna republika Nemčija, Luksemburg in Nizozemska – so se strinjale o skupnem nadzoru in upravljanju proizvodnje jekla in premoga, ki sta najpomembnejši surovini za vojaško industrijo. Ideja za skupnim trgom je bila tudi v tem, da nobena od držav ne bi več mogla sama izdelovati orožja in ga uporabiti proti drugi, s čimer bi v Evropi dosegli dolgotrajen mir.

Robert Schuman
Profimedia
Robert Schuman velja za očeta Evropske unije.

Evropska unija državljanom držav članic danes zagotavlja prosti pretok oseb, blaga, storitev in kapitala. Na statističnem uradu (Surs) so ob dnevu Evrope zbrali nekaj statističnih podatkov, povezanih s politično-ekonomsko zvezo, ki se ji je Slovenija pridružila 1. maja 2004.

Odstotek prebivalcev Slovenije državljanov drugih članic EU

Med prebivalci članic Evropske unije je imel lani najvišji delež tujih državljanov Luksemburg. 47,3 odstotka prebivalcev je tujih državljanov, od tega jih 36,5 odstotka prihaja iz preostalih članic EU, 10,8 odstotka pa iz tretjih držav.

Na drugi strani najmanj tujih prebivalcev – tako državljano drugih držav članic EU kot tretjih držav – živi na Poljskem in v Romuniji. Tam je delež prebivalcev, ki so državljani držav članic EU, 0,1 odstotka (na Poljskem) oz. 0,3 odstotka (v Romuniji), delež prebivalcev, ki so državljani tretjih držav, pa 1,1 odstotka (na Poljskem) in 0,9 odstotka (v Romuniji).

Med prebivalci Slovenije je bilo lani 90,4 odstotka domačih in 9,6 odstotka tujih državljanov, od tega 8,6 odstotka iz tretjih držav in 1,0 odstotka iz drugih članic EU.

Največ turistov v Sloveniji je iz držav članic EU, prednjačijo Nemci

Slovenijo si je lani ogledalo 6,6 milijona turistov. 5,1 milijona jih je bilo iz tujine, od tega skoraj tri četrtine – 74 odstotkov ali 3,8 milijona – iz preostalih članic EU. Med slednjimi jih je bilo največ iz Nemčije (19 odstotkov), sledili so prebivalci Italije (14 odstotkov) in Avstrije (11 odstotkov).

referendum o evropski uniji
Bobo
Vstop v Evropsko unijo je na posvetovalnem referendumu leta 2003 podprlo 89,61 odstotka volivk in volilcev.

Tuji turisti iz EU so ustvarili 9,3 milijona prenočitev, kar je pomenilo več kot polovico (55 odstotkov) vseh lanskih prenočitev (skoraj 17 milijonov) oziroma 76 odstotkov vseh prenočitev tujih turistov.

Polovica izvoza iz Slovenije v članice EU

Evropska unija je pomemben uvozni oz. izvozni trg. »Po podatkih Eurostata je izvoz iz članic EU leta 2023 obsegal 14,8 odstotka celotne vrednosti svetovnega izvoza, kar je pomenilo drugo mesto, za Kitajsko z 18,1 odstotka. Tudi uvoz v članice EU je zajemal drugi najvišji delež, 14,1 odstotka; še višji delež celotne uvozne vrednosti so imele ZDA s 16,3 odstotka,« navaja Surs.

Kakšni pa so podatki za Slovenijo? Država, ki je v drugi polovici leta 2021 nazadnje predsedovala Svetu EU, je po začasnih podatkih v preostale članice EU izvozila za 31,0 milijarde evrov blaga oz. polovico vrednosti svojega izvoza ter iz njih uvozila za 32,3 milijarde evrov oz. 47 odstotkov celotne uvozne vrednosti. Najpomembnejša slovenska trgovinska partnerica je bila pri obeh vrstah blagovne menjave Nemčija.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.