Kamala Harris in Beyoncé sta v petek podžgali zborovanje v Houstonu z dvobojnim argumentatorskim nagovorom proti Donaldu Trumpu, pri čemer je pevka ogromnemu zbranemu občinstvu napovedala, da je »čas, da zapoje nova pesem«.
Shod se je zgodil v tradicionalno republikanskem Teksasu, predvsem zaradi simbolnega upora naraščajočim zdravstvenim posledicam stroge prepovedi splava v tej državi. Harrisova upa tudi, da bodo posledice padca Roeja proti Wadu spodbudile volivce, da obrnejo podporo njenemu prizadevanju za predsedniški položaj.
»Vsi moški in ženske tukaj in vsi oddaljeni gledalci po državi, potrebujemo vas,« je dejala Beyoncé, ki jo sicer redko vidimo v politični aktivnosti. Govor zvezdnice je bil mogočen, radosten in optimističen.
»Tukaj sem kot mati, mati, ki ji je zelo mar za svet, v katerem živijo moji otroci in tudi vsi vaši otroci,« je povedala, »svet, kjer lahko svobodno nadzorujemo svoja telesa, svet, kjer nismo razdeljeni.«
Harrisova se ji je po nagovoru pridružila ob glasnem navdušenju. Množico je opozorila, da je Trump lastnoročno izbrisal pol stoletja težko pričakovanega napredka s tem, ko je imenoval sodnike vrhovnega sodišča, ki so dovolili sprožitev spremembe pravic in povečali zdravstveno stisko žensk.
»Za vse, ki gledate iz drugih zveznih držav, če mislite, da ste zaščiteni pred Trumpovimi prepovedmi splava, ker živite v Michiganu, Pensilvaniji, Nevadi, New Yorku, Kaliforniji ali kateri koli državi, kjer so volivci ali zakonodajalci zaščitili reproduktivno svobodo, vedite: nihče ni zaščiten,« opozarja. »Nacionalna prepoved Donalda Trumpa bo prepovedala splav v vseh državah.«
Harrisonovi so se na zborovanju pridružile tudi ženske, ki so skoraj umrle zaradi sepse in drugih zapletov v nosečnosti, ker niso mogle dobiti ustrezne zdravstvene oskrbe.
Te volitve bodo izjemne pomembnosti, meni Harrisova
Trump je bil v svojem sporočilu volivcem o splavu in reproduktivnih pravicah sicer nekoliko nedosleden, kar nekaj osuplosti pa je sprožila tudi Melania s stališči v svoji knjigi. Večkrat je spremenil svoje stališče in ponudil nejasne, protislovne in na trenutke nesmiselne odgovore na vprašanja o tej burni polemiki, kar pa pomeni kar veliko ranljivost za republikance na letošnjih volitvah.
Trump je bil v petek prav tako v Teksasu, kjer je napovedal, da bo v primeru zmage na volitvah podrl rekorde glede števila deportiranih ljudi iz ZDA. Posnel je podcast z Joejem Roganom, preden se je odpravil na rally v Traverse City v Michiganu, kjer je stopil na oder s triurno zamudo.
Odkar je bil splav v Teksasu prepovedan, se je stopnja umrljivosti dojenčkov v državi povečala, več dojenčkov je umrlo zaradi prirojenih napak, prav tako pa se je seveda povečala tudi umrljivost mater.
Harrisova kampanja je za svojo himno vzela Beyoncéjino skladbo 'Freedom' iz leta 2016, sporočilo pa se ujema s poudarkom podpredsednice na reproduktivni svobodi. »Naši glasovi pojejo zbor enotnosti,« pravi pevka, »pojejo pesem o dostojanstvu in priložnosti - ste pripravljeni?«