Film pripoveduje zgodbo o Elisabeth Sparkle, 50-letni ženski, ki odkrije revolucionarno zdravilo za ohranjanje mladosti in lepote. Vendar pa uporaba te substance ni brez stranskih učinkov, saj so pogoji za njeno uporabo zastrašujoči in groteskni. Medtem ko se film poglablja v standarde lepote, ki jih Hollywood vsiljuje ženskam, se spopada tudi s tabu temo staranja in obsesijo po večni mladosti.
Na premierni projekciji v Londonu je več kot 20 gledalcev zapustilo dvorano že po nekaj minutah predvajanja. Po poročanju Daily Maila je bil film opisan kot brutalen, nekateri gledalci pa so celo priznali, da so večino prizorov spremljali skozi prste. Eden od obiskovalcev je dejal: "To je bil najbolj barvit film, kar sem jih kdaj videl, a obenem neizmerno šokanten."
Medtem ko so nekateri gledalci kritizirali krvave in groteskne prizore, so drugi pohvalili igralsko izvedbo Demi Moore in drzno tematiko filma. Na družbenih omrežjih so se razprave hitro razplamtele, kjer so ga nekateri opisovali kot "krvavo in odvratno", medtem ko so drugi menili, da je film "briljantno surova upodobitev pritiska lepotnih standardov na ženske."
Zgodba naslavlja resne teme
V intervjuju za The Graham Norton Show je Demi spregovorila o vlogi Elisabeth Sparkle in poudarila, da je bil film zanj resnično izziv. "Zgodba naslavlja resne teme. Najbližje, kar bi ga lahko opisala, je, kot da bi se srečala filma 'The Picture of Dorian Gray' in 'Death Becomes Her' s pridihom vadbenega videa Jane Fonda." Priznala je, da ji je bilo snemanje filma neprijetno, saj je pogosto morala stopiti iz cone udobja.
Film je premiero doživel na filmskem festivalu v Cannesu, kjer je prejel odlične ocene. Na spletni strani Rotten Tomatoes je ob začetni premieri prejel impresivnih 92 odstotkov, kar je še dodatno povečalo zanimanje za film. The Substance tako zagotovo ne pusti ravnodušnih in odpira številna vprašanja o mejah umetnosti, moralnosti ter o tem, kaj je gledalcem sploh še sprejemljivo.