Estrada

Ob ognjišču je življenje lepše

Mateja Bevk
14. 12. 2019, 08.00
Deli članek:

Ogenj ima poseben čar, in ko ga opazujemo, deluje na telo sproščujoče. Zato so po navadi najrazličnejša ognjišča čisto na vrhu naših želja, ko kupujemo, prenavljamo ali opremljamo nepremičnino. Izbrati zaprti ali odprti kamin, takšnega na drva, pelete ali plin? Odgovore poiščite v nadaljevanju.

Dom2
V hladnih dneh je ves čas prižgan kamin franklin, ki oddaja prijetno toploto.

Imeti kamin v dnevni sobi je vroči trend. Vendar kot so kamini različni po videzu, tako različne so tudi njihove funkcije. S kaminom, na primer, lahko ohranjate temperaturo dnevne sobe v prehodnem obdobju, dogrevate sanitarno vodo, ogrevate celotno nepremičnino ali pa le opazujete plamen.

Dimnik

V splošnem velja, da vsak kamin potrebuje dimnik. Obstajajo sicer kamini na bioetanol, ki delujejo brez dimnika, vendar je zanje značilno, da ne proizvajajo dima in jih le zaradi ustvarjanja navideznega ognja uvrščamo med kamine. Kakšen dimnik potrebujete, je seveda odvisno od tega, na kakšno gorivo obratuje kamin, in tudi od predpisov, ki veljajo za to področje. Največkrat se uporabljajo okrogle izolirane dimne tuljave iz nepregornega materiala, pri čemer mora biti presek tuljave po vsej višini enak. Običajni premer tuljave je 20 centimetrov; za večja kurišča mora biti premer večji, medtem ko za kamine na pelete zadostuje tudi manjši, 10-centimetrski.

Dom2
Kamin v dnevni sobi je zelo dekorativen, v hladnih mesecih pa tudi prijetno ogreje vse pritlične prostore in ustvari prijetno vzdušje. Drva so naložena ob steni kamina, kar je priročno in hkrati lepo.

Odprt ali z vratci?

Odprti kamini sicer niso prepovedani, vendar jih strokovnjaki odsvetujejo. Zaradi sodobnih zrakotesnih oken v bivalnih prostorih so nevarni, v prostor lahko spuščajo ogljikov monoksid, kar se še posebej rado zgodi ob zaprtih oknih in vklopljeni napi. Ta iz prostora srka zrak, in če ga v njem ni več, ga potegne iz kamina, s tem pa tudi strupeni ogljikov monoksid. Če vam je pomembna varnost, se vsekakor raje odločite za zaprti kamin.

Profimedia

Velikost steklene površine

Za ogenj velja, da več plamenov ko vidite, večji je užitek. Zato so kamnini z več steklene površine (oziroma iz specialne steklene keramike) bolj priljubljeni kot tisti z majhnimi steklenimi vratci, najbolj opevani so tisti, ki omogočajo opazovanje ognja kar s treh strani, saj delujejo zelo avtentično. Če je le mogoče, si torej omislite čim boljši razgled na ogenj.

Viseči kamini?

Viseči kamini so zelo elegantni in ustvarjajo v prostoru zelo prijeten občutek. Pritrjeni so na strop, ki mora biti betonski (vsaj 20 cm debeline), in sicer visijo na posebej prirejeni dimni cevi (debeline 6,7 mm). Ognjišče je lahko enostransko ali dvostransko, v obeh primerih toplota seva na vse strani in skrbi za odlično počutje v prostoru. Višino ognjišča določite sami, običajno pa se priporoča okoli 60 cm nad tlemi.

Revija Dom2
Ogenj že od nekdaj združuje ljudi, vendar vsak vrt nima kamina, morda niti prostora, kjer bi lahko zakurili ogenj.

Skandinavske kaminske peči

Ena od klasik med kamini so tudi skandinavske kaminske peči. Gre za nadgradnjo klasičnih peči, ki so jim dodana velika steklena vratca (s funkcijo za avtomatsko zapiranje), so tehnološko izpopolnjene in z zelo učinkovito gorilno komoro. Ponudba takšnih kaminskih peči je zelo velika, obstajajo vrtljive peči, takšne z dodatno ploščo za kuhanje, na pelete ali plin ter takšne, ki poleg lesa lahko gorijo tudi na premog. Pri vseh pa je treba paziti na regulacijo temperature, saj rade pregrevajo prostore, sploh če so predimenzionirane za vaše potrebe.

Les, peleti ali plin?

Kamin kot grelni sistem lahko deluje na drva, pelete, plin. V primerjavi z drvmi so peleti energijsko učinkovitejši, vendar ima po drugi strani peč na pelete zelo majhna vratca, oblikovno ni tako dovršena in posledično ne ponuja toliko užitkov ob opazovanju ognja.

Kaj pa, če s peleti in drvmi nočete imeti opravka, a se kljub temu ne bi radi odpovedali romantiki ob igri plamenov? Potem je za vas najboljša izbira plinski kamin. Ta omogoča daljinsko nastavljanje moči gorenja in velikosti plamena, sobni termostat pa lahko tudi samodejno uravnava delovanje kamina. Tako vam pričara občutek pristnega plamena, ne da bi vam bilo treba vstati iz udobnega naslanjača. Ali kot so zapisali na spletni strani pečarstva Hrovat: »Plinski kamini potrebujejo za delovanje dovod zraka in odvod dimnih plinov, ki sta posebej prilagojena plinskim kaminom. Zgorevanje je čisto, emisije pa izredno nizke. Pristaši naravnega kurjenja z lesom so pri nas še vedno v večini in po našem mnenju je tako tudi prav. Vendar bo tudi plinski kamin kmalu postal bolj pogosta ogrevalna naprava v naših domovih, saj je še bolj prilagojen sodobnemu načinu življenja.«

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 49, 29.11.2019