Dolgi večeri so kot ustvarjeni, da več časa preživimo v krogu družine, se družimo s prijatelji ali odpravimo na obiske, za katere nam sicer vedno zmanjka časa. Da na obisk ne bi prišli praznih rok, se razglejmo po policah v shrambi in podarimo tisto, kar smo ustvarili sami, s svojimi rokami. Ne belimo si glave z dragimi darili, kajti nekaj, kar podarimo iz srca in smo naredili sami, je vredno veliko več kot najrazkošnejše darilo.
Preberite tudi: Triki za čisto in suho obutev.
Seveda je veliko lepše, če darilo tudi primerno okrasimo. Morda na golih vejah še visi kakšen lepo obarvan list, ptiči še niso pozobali zanimivih plodov in morda se pod zaveso zimzelenih trav ali vej iglavcev še skriva kakšen zapozneli jesenski cvet. Dovolj, da iz njih naredimo nekaj, kar nas bo ob obisku prijateljev ali znancev rešilo zadrege, saj bomo v njihov dom vnesli kanček jesenskega vzdušja. Potem pa naj zunaj piha, kolikor hoče. Mi se bomo imeli imenitno, da ne rečem fajn.
Bistvo obdarovanja ni podariti nekaj zelo dragocenega, temveč nekomu podariti tisto, kar ga razveseli in mu polepša dan. Bolje je pokloniti več manjših daril kot eno samo veliko in drago, ki ga obdarovanec sploh ne potrebuje ali mu ne bo všeč. Spomnite se, kako ste se kot otrok razveselili, kadar so vam starši, ne samo za rojstni dan ali god, temveč kar tako, iz mesta ali s potovanja, prinesli kakšno malenkost in je ta za vas v hipu postala najdragocenejša stvar na svetu. Obudite spet te spomine, preden se odločite, kakšno darilo boste izbrali. Morda prav zaradi izgubljene otroškosti ne znamo več ceniti tistega, kar je resnično vredno, pa vendar nima cene.
Jabolka, grozdje, kutine, hruške, vse bo obdarovancu prišlo prav. Doma pridelano neškropljeno sadje je namreč koristno in slastno darilo za sorodnike ali znance, ki nimajo vrta ali možnosti vrtnariti. Darilo bo še lepše in popolnejše, če se bomo obnašali odgovorno do narave in namesto plastičnega napolnili s sadjem ljubek lesen zabojček ter ga primerno okrasili.
Dokler ne poskusite sami, skoraj ne morete verjeti, kako lahko razni zeliščni kisi spremenijo okus solate in drugih jedi. Potrebujemo le dober, najbolje domač jabolčni ali vinski kis ter zelišča, ki jih najdemo na domačem vrtu. Priporočljivo je, da se za eno enoto, denimo litrsko steklenico, uporabi samo eno vrsto zelišča, na primer pehtran, materino dušico, koprc. Mešanica različnih zelišč namreč bolj kot poudari izniči plemeniti okus posamezne zeli. Priprava takšnega kisa je kar se da preprosta. V steklenico s kisom damo nekaj vejic zelišča ali začimbnice, zapremo in pustimo stati vsaj mesec dni. Ker pa je dobre stvari koristno in pametno deliti, naj nekaj steklenic zeliščnih kisov kot izvirno okrašeno darilo pristane tudi na policah prijateljev.
V hladnih dneh se po vseh naporih zvečer prileže kozarček krepkega. Ženske smo bolj kakor k močnim žganim pijačam nagnjene k sladkostim, ki se skrivajo v različnih, doma narejenih likerjih. Lepa steklenica, dobra vsebina in izviren okras so odlike, ki se jih ne bodo branili niti največji izbirčneži. Darilo bo še bolj povedno, če bomo steklenici dodali lepo oblikovan kozarec ali dva, za okušanje v dvoje. Zima bo dolga in mrzla.
Zima je obdobje prehladov in nič jih ne odžene bolj kakor domač, vroč čaj, pripravljen iz različnih zelišč. Če smo jih poleti pridno nabrali in sušili, se nam ni bati, da nas bo v posteljo položila že najrahlejša sapica ali pretkani virusi. Kot zagotovo veste, je zelišča najbolje nabirati, sušiti in shranjevati posamično, torej po vrsti ali sorti, in jih šele tik pred uporabo, glede na želje in potrebe, zmešati. Ker so prehladi decembra redni obiskovalci vseh in vsakogar, lahko s praktičnim darilom ubijemo dve muhi na en mah. Sorodnikom in prijateljem poklonimo vrečice z mešanicami zelišč proti prehladu. Tako bomo podarili nekaj lepega in za povrh zelo koristnega. Pa da vrečic slučajno ne bi dali iz rok v navadni, že uporabljeni papirnati vrečki ali časopisu. Fej in fuj! Se bodo še virusi smejali in z zdravjem ne bo nič.