Jetra so ne le drugi največji organ v človeškem telesu (za kožo), temveč tudi največja žleza, ki tehta približno kilogram in pol ter opravlja tri pomembne naloge: razstrupljanje, razgradnjo in skladiščenje. Skorajda vse, kar zaužijemo, gre namreč skozi jetra, ki hrano prečistijo strupov in jo razgradijo, poleg tega pa se v jetrih skladiščijo glukoza (kot glikogen), vitamin B12, železo in baker. Jetra v telesu opravljajo toliko pomembnih nalog, da brez njih preprosto ne moremo živeti. Prav zato jim je narava namenila že skoraj čudežno zmožnost prilagoditve in regeneracije, zaradi česar so presaditve jeter med najuspešnejšimi presaditvami organov.
Ali ste vedeli, da so se jetra sposobna obnoviti in zrasti na primerno velikost, tudi ko otroku vsadijo samo del jeter enega od staršev? Jetra se po potrebi tudi skrčijo, če jih na primer presadimo iz večjega v manjšega človeka. Jetrne celice v nasprotju z drugimi celicami namreč nikoli ne »pozabijo«, kako znova ustvariti jetra, kar je čudovita novica za vse z okvarjenimi jetri, saj se lahko ob obsežni poškodbi popolnoma obnovijo, ne da bi pri tem nastalo brazgotinsko tkivo. Toda to še ne pomeni, da lahko njihovo že skorajda čudežno sposobnost regeneracije izkoriščamo v nedogled!
Znaki preobremenjenosti
Prvi simptomi, ki kažejo, da ste z nezdravo prehrano in načinom življenja jetra preveč obremenili, se najprej pokažejo kot prebavne težave in motnje v delovanju prebavil, kot slabše vsrkavanje snovi iz hrane in kronična slabokrvnost, kot zastajanje strupov v telesu (težave s kožo, hemoroidi …) in vse večji oksidativni stres (od različnih vnetij do sladkorne bolezni). Vse te težave velikokrat delujejo nepovezane, v resnici pa imajo skupni izvor – preobremenjena jetra.
Znaki, da so vaša jetra že pošteno načeta, pa so: rumeno obarvana koža, beločnice in nohti oziroma zlatenica, povečan trebuh, ki ga povzroči zastoj tekočin v trebuhu, ter svetlejše, belkasto blato, ki pa je lahko takšno tudi zaradi žolčnih kamnov. Jetrne težave so lahko tudi vzrok težav z želodcem, pogostega izločanja tekočega blata, temnejše barve urina kljub zadostni hidraciji in razdražene kože, ki je prav tako pomemben organ v procesu razstrupljanja.
Znaki poslabšanja po kitajski medicini
Če smo dovolj pozorni na telesne spremembe, lahko začutimo že prvo poslabšanje energije jeter. Kitajska medicina uči, da kadar jetra izgubljajo potrebno energijo, to lahko zaznamo v poslabšanju vida in bolečih sklepih. Tudi pogosto nočno zbujanje med eno in tretjo uro zjutraj je znak preobremenjenih jeter.
Zelišča z grenčinami
Če sumite na težave z jetri, si lahko za začetek pomagate z naravnimi pomočniki. Spodbudno, očiščevalno in zaščitno delujejo tako na jetra kot žolčnik različna zelišča z grenčinami: pegasti badelj, regrat, artičoka in encijanova korenika, ki jih lahko uporabite vedno, kadar ste se preveč pregrešili z mastno hrano, alkoholom in stresom.
Med zelišči z grenčinami je najbolj znan pegasti badelj, ki je najbolj raziskana rastlina za zdravljenje jetrnih bolezni. Semena in sadež pegastega badlja namreč vsebujejo veliko silimarina, ki je močan antioksidant in blokator strupov. Poleg tega pegasti badelj dokazano omili različne poškodbe jeter tako, da jetrne celice obda s snovmi, ki zdravijo poškodovane celice, zdrave pa varujejo pred poškodbami.
Regratovi listi in korenine spadajo med krepčila, ki so jih poznale in uporabljale že naše babice. Regratovi listi s pospeševanjem izločanja urina pomagajo telesu pri čiščenju oziroma razstrupljanju, korenine pa spodbujajo jetra k večji proizvodnji žolča, s čimer skrbijo za čiščenje jeter in žolčnika ter tako izboljšajo tudi prebavo in tek.
Zaspana jetra bo uspešno spodbudila artičoka, ki jetra obenem tudi ščiti. Poleg tega tudi uravnava raven maščob v krvi, pospešuje izločanje žolča in spodbuja prebavo. Glavne zasluge za blagodejne učinke artičoke na jetra ima aktivna učinkovina cinarin, ki ščiti jetrne celice pred močnimi strupi, poleg tega pa spodbuja zdravo rast in obnovo jetrnih celic.
Jetra vam bodo zelo hvaležna tudi za izvleček iz encijanove korenike, ki deluje proti plesnim, krepi imunski sistem, ima protivnetne lastnosti ter spodbuja izločanje želodčnega soka in žolča. Zaradi zadnjega izboljša prebavo beljakovin in maščob ter tako olajša delo preobremenjenim jetrom.
Sok za krepka jetra
V mešalniku zmešajte majhno rdečo peso, korenček, olupljeno limono in pest peteršilja. Seveda uporabite ekološke sestavine, da bo sok, ki ga spijte takoj po pripravi, res imel optimalne učinke na vaša jetra in zdravje.