Domače maske so odličen način, da se pocrkljate in negujete svojo kožo, ne da bi vam bilo treba plačati obisk v lepotnem salonu. Maske koži zagotovijo številne koristi, odvisno od sestavin, ki jih vanje vmešate. Pomagajo denimo pri obnavljanju kože, povečajo njeno prekrvitev, varujejo pred nastankom gub, preprečujejo vnetja in mozolje, tonirajo kožo in jo navlažijo. S sestavinami, kot so eterična olja, vulkanska glina, kolagen, kozje mleko in vrtnice v prahu, boste zadeli žebljico na glavico!
Z vulkansko glino
Glinena maska je namenjena čiščenju kože, ima razstrupljevalni učinek in izboljša povrhnjico. Obenem pa učinkuje tudi kot nežno luščilno sredstvo, saj odstranjuje mrtve celice s površinske plasti kože in spodbuja cirkulacijo.
Recept: V keramično ali stekleno posodo vsujte malo vulkanske gline, počasi dolivajte destilirano vodo ali hidrolat, premešajte z leseno žlico in pustite pet minut, da glina nabrekne oziroma da dobite gladko, mazljivo pasto. Tanko plast gline enakomerno porazdelite na svežo umito kožo in se izogibajte občutljivemu predelu okoli oči. Po 10–15 minutah izperite z mlačno vodo. Glineno masko je priporočljivo uporabljati enkrat do dvakrat tedensko.
Vulkanska glina ima bogato mineralno sestavo in močan razstrupljevalni učinek. Deluje razkuževalno, analgetično, protivnetno, pomaga pa tudi pri mozoljih, ekcemu in luskavici. Vulkanska glina izboljša prožnost kože, izredno primerna je tudi za umivanje las in prhanje, saj odpravi presežek sebuma na koži in uravnava mastno lasišče. Je pH nevtralna.
S kozjim mlekom v prahu
Kozje mleko v prahu je odlično za nego kože in ga lahko dodajamo različnim maskam. Recept je zelo preprost, potrebujete le pol skodelice kozjega mleka v prahu in toliko pinjenca, da dobite mazljivo pasto. Nanesete na kožo in pustite delovati petnajst minut. Nato izperete s toplo vodo in kožo negujete še z vlažilno kremo. Vaša koža bo na pogled bolj zdrava in sijoča.
Kozje mleko vsebuje alfa hidroksi kisline, ki pomagajo odstraniti odmrle kožne celice, ter vitamin A, ki obnavlja kožo. Kozje mleko je tudi vir selena. Ta mineral odpravlja poškodbe zaradi čezmernega, škodljivega izpostavljanja UV-žarkom.
S kolagenom
Ali ste vedeli, da kolagen v prahu ni primeren samo za uživanje, uporabite ga lahko tudi za pripravo kožne obloge? Če ga hkrati zaužijete in nanesete na kožo, pa seveda njegov učinek še povečate.
Takole si naredite najboljšo kolagensko masko: V električnem mešalniku zmešajte polovico zrele banane, žlico navadnega jogurta, 5–10 gramov stoodstotno čistega kolagena v prahu in po potrebi malce svežega mleka. Masko nanesite na očiščeno kožo in jo po petnajstih minutah izperite z mlačno vodo. Rezultat bo navlažena, gladka in bolj čvrsta koža, manj vidne gubice, pore bodo zožene, polt pa sveža in žareča.
Kolagen je najbolj navzoča beljakovina v človeškem telesu in spada med strukturne proteine s funkcijo dajanja opore in oblike. Je pomemben gradnik sklepnega hrustanca, kože, nohtov in las. Po dvajsetem letu se proces nastajanja kolagena v telesu upočasni, kar vpliva na krhkost nohtov, stanjšanje las in njihovo počasnejše obnavljanje. Raztopljen kolagen v prahu se dobro absorbira in poskrbi za bujnejše lase, lepo kožo in močne nohte.
Z vrtnicami v prahu
V prah zmleti cvetovi vrtnic opojno dišijo in imajo številne lepotne koristi, vključno z aromaterapijo. Tak prah so uporabljali že v antičnih časih v Indiji, Rimu in Egiptu, na primer v kopelih in drugih lepotnih ritualih. Vrtnice v prahu so bogate z antioksidanti in vitaminom C, ki varuje pred prostimi radikali in ohranja kožo mladostno.
Pomlajevalna maska: Žlico vrtnic v prahu zmešajte z žlico soka aloe vere, beljakom, žlico zelenega čaja in polovico žlice medu. Mešanico nanesite na obraz in pustite učinkovati nekaj minut. Izperite z mlačno vodo.
Vrtnice v prahu se lahko uporabljajo tudi v kopelih, pilingih, oblogah za lase in telo ter tonikih. Zanje je značilno, da uravnavajo proizvodnjo kožnega loja, naravno čistijo, vračajo sijaj ter imajo hladilne in pomirjevalne lastnosti za kožo.
Z eteričnimi olji
Eterična olja uspešno rešujejo različne kožne težave na naraven način. Eterično olje sivke pomaga ublažiti videz starostnih peg in brazgotin, olje čajevca je med najbolj znanimi olji za nego težavne aknaste kože, medtem ko eterično olje kadilne bosvelije deluje na kožo protibakterijsko in protivnetno. Limonino eterično olje pa zmanjša videz por in uravna polt.
Masko za suho kožo si pripravite takole: Zmešate belo glino, hidrolat vrtnice in žlico olja mareličnih koščic. Dodate kapljico eteričnega olja pelargonije in kapljico ilang ilanga ter vse skupaj dobro premešate. Nanesete na kožo, izpustite pa predel okoli oči in ust. Po nekaj minutah izperete s toplo vodo.
Eterična olja delujejo protibakterijsko, obnavljajo kožo, zavirajo proces staranja, ožijo pore, uravnavajo proizvodnjo maščobe, odvajajo strupe. Če jih uporabljate v kozmetične namene, morate biti posebno previdni. Predvsem se ne smete neposredno izpostavljati soncu, pomembno pa je tudi, da pred nanosom na kožo eterična olja vedno redčite z osnovnim oljem (ena kapljica eteričnega olja v vsaj en mililiter osnovnega olja – mandljevo, jojobino, olivno …).