© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Preizkusimo znanstvena spoznanja v praksi


lokalno
Ana Marija Blažič
9. 7. 2018, 08.20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzznm__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si

RIC Novo mesto je v okviru projekta ScienceLit – Science literacy for all!. organiziral sedem delovnih srečanj (Scientific Dialogic Gatherings), na katerih se je udeležilo več kot 100 udeležencev. Pogovori so potekali od sprememb podnebja in hrane, recikliranja pa vse do permakulturnega vrta. Glavni cilj projekta je ponuditi dostop do znanosti, tistim, ki dostopa do akademskih znanj niso imeli. V okviru projekta smo razvili enovit pristop, s pomočjo katerega se bo dosegel »dialoški učni model«, pri čemer so svoje poglede primerjali udeleženci in strokovnjaki.

Da bi spodbudili kritično razmišljanje, smo v okviru projekta ScienceLit in študijskega krožka Znanost za vsak dan - znanstvena kavarna organizirali 3 Znanstvene kavarne. Dogodki so se odvijali v Kulturno kongresnem centru Dolenjske Toplice, kamor smo povabili tri goste, in sicer Sanjo Lončar, Antona Komata in ddr. Ano Vovk Korže. Vsi trije so predstavili izsledke svojega raziskovalnega dela. V sproščenem pogovoru in dinamičnih razpravah o aktualnih vprašanjih med znanstveniki in javnostjo je sodelovalo 120 zainteresiranih udeležencev.

Marca 2018 je v Novem mestu (RIC Novo mesto) potekalo tretje mednarodno srečanje partnerjev projekta.

Na srečanju smo predstavili dosežene rezultate projekta po posameznih delovnih sklopih, od zaključne verzije ScienceLit interaktivnega vodiča, metodologije in izvedbe znanstvenih kavarn do oblikovanja strukture in programa usposabljanja za moderatorje znanstvenih kavarn in zainteresiranih uporabnikom gradiv (metodologije ScienceLit in interaktivnega vodiča).

Zadnje partnersko srečanje je potekalo v Barceloni v Španiji od 18. do 21. junija 2018. Na srečanju so partnerji posamično predstavili projektne aktivnosti: Metodologijo ScienceLit, metodologijo znanstvenih kavarn, ScienceLit interaktivni vodič, program usposabljanja ScienceLit, izvedbe znanstvenih dialoških srečanj in znanstvenih kavarn ter z njimi nastala gradiva.

Srečanje je bilo druženo tudi z zaključno mednarodno konferenco, namenjeno širjenju rezultatov projekta in osveščanju ljudi. Pogovarjali smo se tudi o uskladitvi, podpori pri izvajanju prihodnjih projektnih aktivnosti in razširjanju gradiv, ki bodo namenjena vsem zainteresiranih uporabnikom gradiv.

Mednarodni projekt ScienceLit – Science literacy for all! je projekt, ki ga sofinancira Evropska Unija iz programa Erasmus plus, KA2: strateška partnerstva. Konzorcij 5 partnerjev iz različnih Evropskih držav (Slovenije, Španije, Nemčije in Grčije) vodi društvo AGORA iz Španije.

Več o projektu lahko poiščete na naši spletni strani (http://www.ric-nm.si/si/projekti/mednarodni/sciencelit/) in na spletni strani projekta (http://www.sciencelit.eu/news/).


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.