Po podatkih policije se trend nesreč s pirotehniko ne umirja. V letu 2021 je bilo poškodovanih 15 oseb, od tega 10 mladoletnih, najpogosteje pa so kršitve, ki jih je bilo v letu 2022 kar 85, obravnavali na območju PU Novo mesto. Sledita PU Ljubljana in Koper, pa tudi med kršitvami prevladujejo mladoletni. Najbolj ogrožena je starost med 14 in 17 let.
Najpogosteje si poškodujejo roke – po podatkih UKC Ljubljana v več kot polovici primerov, ki so jih v zadnjih letih obravnavali; približno tretjina si poškoduje glavo ali obraz, predvsem oči in ušesa oziroma sluh. »Na srečo je večina poškodb, ki smo jih obravnavali, lahkih. V zadnjih desetih letih imamo sicer povprečno vsaj po eno težko poškodbo letno s posledično invalidnostjo,« je povedal Simon Herman s kliničnega oddelka za travmatologijo na UKC Ljubljana. Daleč največ poškodovanih je bilo v letu 2022 moških, od omenjenih 15 so bile v tem letu poškodovane le tri ženske.
Nakup ni vedno varen
Najpogostejši vzrok za telesne poškodbe v obdobju 2022/2023 sta bila lahkomiselnost in neupoštevanje navodil proizvajalca. A najbolj so na udaru tisti, ki se s pirotehniko srečujejo prvič ali zelo poredko, saj napak pri uporabi ne manjka. Če torej niste povsem prepričani, kako jo uporabiti, kako pripraviti podlago in podobno, se raje pozanimajte ali pa, kar je najvarneje, tega niti ne uporabljajte.
Peter Šajn, direktor podjetja Piroplanet, ki se ukvarja s pirotehniko, je v intervjuju na Radiu 1 povedal, da smo sicer Slovenci po rabi pirotehnike na sredini evropske lestvice. Daleč pred vsemi so na primer Nizozemci, najdražje ognjemete pa imajo v Avstraliji. »Tam so lani za ognjemet, ki je bil velika turistična atrakcija, porabili kar 4,8 milijona evrov. Ognjemeti pri nas so veliko cenejši,« je povedal, »najhuje pa je, da lahko na spletu kupimo čisto vse.«
Po njegovem mnenju bi morali sicer kupovati pirotehniko, ki ima ustrezne certifikate, a vedno več je nakupa na spletu. In ker imajo različne države različno zakonodajo, pride tudi v naše kraje pirotehnika, ki je sicer z zakonodajo pri nas prepovedana. »Na Poljskem na primer se lahko kupi čisto vse. Ena tretjina tega pa je pri nas prepovedana. In če kupujete na spletni strani s končnico .si, še ne pomeni, da kupujete pri slovenskem prodajalcu.«
Ekipa
Projekt Šolar na smuči bo tudi letos omogočil dogodivščine na snegu
Uporaba in nakup sta omejena s starostjo
Kar 90 odstotkov nesreč, kot pravi Šajn na Radiu 1, se zgodi s pirotehniko, ki je kupljena »na črno«, preostalih deset pa s pri nas legalnimi pripomočki, a ob napačni uporabi. Kar 90 odstotkov vseh izdelkov predstavljajo rakete in baterije, po njegovo pa so pri nas najbolj vneti uporabniki pirotehnike na Štajerskem.
Pri prodaji in uporabi seveda velja nekaj omejitev. Za nakup pirotehničnih izdelkov morajo biti fizične osebe stare najmanj 14 let za kategorijo F1 (glavni učinek je zmeren pok in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih), 16 let za kategorijo F2 (ognjemetni izdelki, ki pomenijo majhno nevarnost, povzročajo nizko raven hrupa in so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem; značilni izdelki so rimske svečke, majhna ognjemetna kolesa, bengalične bakle, baterije in kombinacije, rakete in podobno) ter 18 let za kategorije F3, P1 in T1 (baterije, fontane do tisoč gramov eksplozivnih snovi oziroma 750 gramov v fontanah pod pogojem, da ne vsebujejo raket, ognjemetnih bomb in podobno).
Kazni segajo od 400 do 1200 evrov, pirotehnični izdelek pa praviloma tudi zasežejo. Tako so policisti leta 2022 zasegli 5462 kosov pirotehničnih izdelkov, od tega 170 kosov na meji, 5292 pa v notranjosti države. Pri zasegih je bila najbolj uspešna PU Novo mesto s 1610 zaseženimi pirotehničnimi izdelki, sledijo PU Ljubljana s 1255 in PU Kranj s 656 kosi.
Sicer je prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa le od 26. decembra do vključno 1. januarja. Uporaba preostalih pirotehničnih izdelkov, kot so rakete, fontane, baterije in podobno, je sicer dovoljena vse leto.
Ali kot je dejal Peter Šajn, pirotehnika ni »primerna za uporabo na Prešernovem trgu v Ljubljani« ali kjer koli, kjer se na manjšem prostoru zbere večja skupna ljudi. Nesreča se hitro zgodi, posledice so lahko hude, od izgube vida, sluha do amputacij okončin ali prstov. Da o tem, kako ta čas doživljajo domače in divje živali, ki so še bolj obremenjene z glasnimi poki in svetlobo ognjemetov, niti ne govorimo.