Je Trumpova administracija za izračun carin uporabila ChatGPT?
Razni analitiki in ekonomisti že drugi dan premetavajo številke in preračunavajo, kako je administracija Donalda Trumpa v resnici prišla do številk, na podlagi katerih so nato določili univerzalne carine za posamezne države.

- Kitajska vrača udarec, trgovinska vojna med velesilami v polnem zagonu
- Trgovinska vojna: tonejo Nike, Louis Vuitton in drugi modni giganti
- Po uvedbi Trumpovih carin milijarderji utrpeli velike izgube
Ena od teorij, s katero je že nekaj ur po napovedi carin postregel prekaljen ameriški novinar James Surowiecki, je bila ta, da so v Uradu ameriškega trgovinskega predstavnika (USTR) za izračun uporabili povsem poenostavljeno formulo. In sicer, da so ameriški trgovinski primanjkljaj s posamezno državo delili z njenim izvozom. V Beli hiši so to zavrnili in nato postregli s svojo matematično formulo, a je Surowiecki odvrnil, da je to v resnici ista formula, kot jo je uporabil sam.
Pozneje so analitiki šli še dlje. Pri vprašanju, zakaj bi nekdo uporabil tako poenostavljeno formulo, ki jo je Surowiecki označil za »neverjetno neumnost,« jih je sled vodila do ChatGPT in drugih jezikovnih modelov. Analitiki so namreč ugotovili, da če za oblikovanje carinske politike zaprosiš katerega od trenutno prominentnih klepetalnih robotov, kot so ChatGPT, Grok in drugi, ti postrežejo s podobno metodologijo, kot jo je uporabil USTR. Klepetalne robote so zaprosili za »preprost« način za odpravo ameriškega trgovinskega primanjkljaja in izenačitev pogojev z drugimi državami, pri čemer so jim drug za drugim postregli s podobno metodologijo.
Zadevo so testirali tudi na ameriškem portalu The Verge, ki so za pomoč prosili klepetalne robote ChatGPT, Grok, Gemini in Claude. Prišli so do enakih zaključkov, saj so jim vsi trije jezikovni modeli v osnovi postregli z enako metodologijo, čeprav so bile med njimi manjše razlike. Roboti so bili povečini enakega mnenja, to pa se je skladalo s formulo, ki so jo uporabili v USTR. So pa roboti za razliko od ameriške administracije opozorili, da pri tej metodologiji obstaja več težav in pomislekov ter da so možni zapleti. Gemini je šel celo tako daleč, da je opozoril, da je ta pristop preveč poenostavljen, če naslavljaš problematiko zunanjetrgovinskega primanjkljaja. Opozoril je tudi pred »znatnimi negativnimi posledicami« za gospodarstvo, saj »številni ekonomisti trdijo, da carine niso učinkovito orodje za uravnoteženje zunanjetrgovinskega primanjkljaja.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se