Koncetracijsko taborišče

Mineva 80 let od osvoboditve Auschwitza

Mitja Prek
26. 1. 2025, 06.00
Deli članek:

Mineva 80 let osvoboditve največjega in najbolj razvpitega nemškega nacističnega taborišča Auschwitz-Birkenau. Iz Slovenije je bilo v taborišče poslanih 2.600 Slovencev, 1.600 jih ni preživelo.

Profimedia
Koncentracijsko taborišče je danes spominski park.

Taborišče smrti Auschwitz-Birkenau je spomenik holokavsta in opomin na sistematično in množično iztrebljanje Judov, ki ga je izvajala nacistična Nemčija. Nacisti so v okviru t. i.»končne rešitve judovskega vprašanja« pobili šest milijonov Judov iz vse Evrope oz. več kot tretjino celotnega tedanjega judovskega prebivalstva na svetu.

Od več kot 1,3 milijona tam zaprtih je bodisi zaradi zadušitve v plinskih celicah bodisi zaradi izstradanja, izčrpanosti ali bolezni v le štirih letih in pol umrlo 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov, med žrtvami pa so bili tudi Poljaki, Romi, sovjetski vojni ujetniki in ljudje drugih narodnosti. Iz Slovenije je bilo poslanih okoli 2.600 ljudi, od tega jih je 1.600 umrlo.

Ravno na slovenskem primeru se premalo ve, da je bilo v tej skupini največ Slovencev, šele na drugem mestu so bili Judi, je izpostavil direktor Centra judovske kulturne dediščine v Mariboru in zgodovinar Boris Hajdinjak. Med slovenskimi žrtvami Aushwitza je tudi skupina dolenjskih Romov in vse tri jehove price iz Slovenije, še doda Hajdinjak. Slovenski delež žrtev je sicer v primerjavi z žrtvami drugih narodov. Glede na število prebivalcev pa ni tako majhen še poudari Hajdinjak.

Andrej Petelinšek
Direktor Centra judovske kulturne dediščine v Mariboru in zgodovinar Boris Hajdinjak.

V spominskem parku je bila do leta 2009 razstava o jugoslovanskih žrtvah holokavsta, ki pa so jo odstranili. Zdaj nastaja nova, ki pa še ni končana. Medijsko podprte so zgodbe o Judih, mnoge pa ne pridejo med ljudi. Zato je pomen take razstave še bolj pomemben, je prepričan Hajdinjak. Izpostavi tragično zgodbo več Slovenk, ki so Auschwitzu rodile. Usoda the otrok pa je bila različna. Za enega je potrjeno, da je potreh dneh umrl, v enem primeru pa je znano, da je rodila hčerko. Ki jo je uprava vzela, mati pa je nikoli več ni videla. Moramo biti res pozorni, da ne bi nikogar pozabili, da bi bile vse različne skupine žrtev absolutno primerno in ustrezno predstavljene, ne samo tiste, ki so bile najbolj številčne.

Obsežen kompleks so nacisti začeli opuščati sredi leta 1944 in do 27. januarja 1945, ko so tja prispeli sovjetski vojaki, je bilo v njem le še okoli 7000 zapornikov - večinoma tistih, ki niso mogli hoditi. Okrog 60.000 so jih namreč pred tem ob umikanju proti zahodu nacisti prisilili k odhodu na t. i. pohode smrti proti drugim taboriščem.

Pomembno vlogo pri ozaveščanju grozot holokavsta v Sloveniji je imela prekmurska judinja Erika Fürst, ki so jo nacisti odpeljali v taborišče, ko je imela trinajst let. Nikogar bilo, ki bi ga pustila brezbrižnega, je dejal Hajdinjak, ki je bil nekdaj tudi učitelj zgodovine na gimnaziji in je nekdanjo taborišnico pripeljal tudi v svoj razred. Za dijake je bilo tudi nekaj neprecenljivega. Erika Fürst je bila zadnja živa prekmurska judinja, ki je preživela taborišče. Živih pa naj bi bilo še nekaj Slovenk, ki so preživele holokavst. Vse pa so z Goriškega.

Profimedia
Ko so 27. januarja 1945 v Auschwitz prispeli sovjetski vojaki, je bilo v njem le še okoli 7000 zapornikov.

Porast antisemitizma opaža tudi Hajdinjak. Pred kratkim je bila tarča napada tudi mariborska sinagoga. Če je v šoli približno dobro poslušal, kaj so mu govorili, je nemogoče, da bi take neumnosti pisal, je razočaran Hajdinjak. Ljudje v Evropi se ne zavedajo koliko je bilo treba narediti, da je bilo tako dolgo obdobje miru. Z razmahom družbenih omrežij pa se razmere še slabšajo. Vedno bi morala biti odgovornost za javno izrečeno besedo, je prepričan.

Koliko je za porast antisemitizma kriva vojna v Gazi, pa Hajdinjak, da sicer ni strokovnjak za to temo. Njegovo osebno mnenje pa je, da pretekli zločini ne smejo biti nikoli opravičilo za sedanje zločine ali pa alibi. Češ, Izrael je država, ki je nastala s holokavstm, za to lahko počne, s tem se absolutno ne morem strinjati, pravi Hajdinjak

Profimedia
Železniške tračnice, ki vodijo v koncentracijsko taborišče.

Doslej je udeležbo na spominski slovesnosti potrdilo več kot 50 delegacij držav in mednarodnih organizacij. Med gosti bodo številni državni voditelji, ministri in kronane glave, ne bo pa predstavnikov Rusije. Iz Slovenije se bo slovesnosti udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar in ministrica za kulturo Asta Vrečko. Okoli 3000 gostov bo prisluhnilo nekaj preživelim taboriščnikom, ki so sedaj stari več kot 90 let. Glede na pričakovanja muzeja naj bi jih prišlo okoli 50.

Ni pa še znano ali se bo prireditve udeležil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu. Poljske oblasti so le sporočile, da Netanjahuja, če bo prišel na Poljsko ne bodo aretirale, čeprav je Mednarodno kazensko sodišče je lani izdalo nalog za prijetje.