Ena od Trumpovih bolj izpostavljenih predvolilnih obljub je bila množična deportacija migrantov brez urejenega statusa, ki se že nahajajo na ameriških tleh. Že v ponedeljek je zaradi problematike nezakonitega priseljevanja razglasil izredne razmere, ameriški vojski odredil, da mora poskrbeti za varnost na meji z Mehiko, in hkrati zaustavil azilne postopke za tiste, ki so že podali prošnjo za mednarodno zaščito. Obenem je od ameriškega državnega tožilstva zahteval, naj za nezakonite migrante, ki storijo najtežja kazniva dejanja, zahteva smrtno kazen.
V ameriški vojski so danes potrdili, da nameravajo na mehiško mejo napotiti približno 1500 dodatnih vojakov, ki se bodo pridružili približno 2200 vojakom in tisočim pripadnikom nacionalne garde, ki že od prej patruljirajo na tej meji, čez katero v ZDA prispe večina migrantov. Vojake je namreč že pred Trumpom na mejo poslal nekdanji predsednik Joe Biden. Trump je sicer na prvi dan svojega mandata z izvršnim ukazom vojski odredil, da mora na mejo poslati toliko vojakov, kolikor jih je potrebnih za »popoln operativen nadzor nad južno mejo ZDA.« Ob tem je dodal, da bodo morali v roku 90 dni na obrambnem ministrstvu in ministrstvu za domovinsko varnost oceniti, ali so potrebni dodatni ukrepi, vključno z uveljavitvijo zakona iz leta 1807, ki bi mu omogočal, da tudi v posamezne zvezne države napoti vojsko.
Grozi tudi zveznim državam
Trump je danes na generalno tožilstvo naslovil še eno zahtevo. Od državnih tožilcev zahteva uvedbo kazenskega pregona zoper zvezne države in posamezne uradnike v teh zveznih državah, ki onemogočajo njegova prizadevanja za spopadanje z nezakonitimi migracijami, zlasti kar zadeva napovedane deportacije. Trumpu se upirajo predvsem v New Yorku in Chicagu ter še nekaterih mestih, ki veljajo za zatočišče za migrante.