Vložene prve tožbe

Trumpovi ukazi v praksi: tisočem migrantom prepovedali vstop v ZDA

L. T.
21. 1. 2025, 13.55
Posodobljeno: 21. 1. 2025, 15.41
Deli članek:

Kmalu po prisegi Donalda Trumpa so mejne oblasti države sporočile, da so ukinile aplikacijo, ki je migrantom omogočala zakonit vstop v ZDA z oddajo vloge.

Profimedia
Ameriški predsednik Donald Trump je takoj po prisegi podpisal niz ukazov, s katerimi omejuje migracije v državo.

Kmalu po prisegi Donalda Trumpa kot ameriškega predsednika so mejne oblasti države sporočile, da so ukinile aplikacijo, ki je stotisočim migrantom omogočala zakonit vstop v ZDA z oddajo vloge. Skupine za človekove pravice so zaradi te odločitve že vložile prve tožbe, poroča Hina.

Obstoječe vloge, rezervirane prek programa CBP One, uvedenega pod predsedovanjem zdaj že nekdanjega ameriškega predsednika Joeja Bidna, so bile odpovedane. Migranti so tako na ameriški južni meji obtičali v negotovosti.

Trumpov obsežen načrt boja proti migracijam

V nizu predsedniških ukazov je Trump ameriški vojski naročil, naj pomaga pri varovanju meja, razglasil prepoved azila in uvedel ukrepe za omejitev pridobivanja državljanstva za otroke, rojene na tleh ZDA.

Trump je nezakonito priseljevanje razglasil za izredno stanje in Pentagonu naročil, naj podpre gradnjo mejnega zidu, povečanje prostorov za pridržanje migrantov in njihov transport. Prav tako je obrambnega ministra pooblastil za napotitev vojakov na mejo, če bo to potrebno.

Trump je pozval tudi k ponovni vzpostavitvi programa Ostani v Mehiki, ki je nemehiške migrante prisilil, da na razrešitev svojih vlog za vstop v ZDA čakajo v Mehiki.

Bidnov program ustavljen

Administracija Joeja Bidna je januarja lani razširila pristojnosti aplikacije CBP One za namen oddaje vlog za vstop v državo. Dnevno se je vanjo prijavljalo okoli 280.000 ljudi. Migranti v več mehiških mestih ob meji z ZDA pa so takoj po Trumpovem nastopu predsedniške funkcije ugotovili, da so bile njihove vloge preklicane.

Med njimi je tudi 40-letna Venezuelka Daynna del Valle, ki je osem mesecev čakala na termin v Ciudad Juarezu. V tem času je delala v salonu za nohte, a je zaslužila premalo, da bi finančno podprla svojo bolno mater v Kolumbiji. "Izgubljena sem," je dejala. "Ne vem, kaj naj storim ali kam naj grem."

Razočarana je tudi Denia Mendez iz Hondurasa, ki je v zavetišču za migrante v Piedras Negrasu prejela elektronsko obvestilo o odpovedi termina. Ko je prebrala sporočilo, so ji solze zalile oči, povzema Hina.

Širši ukrepi Trumpove administracije

Med drugimi ukrepi je Trump ukinil še preseljevanje beguncev v ZDA za najmanj tri mesece in naročil pregled varnostnih postopkov za potnike iz določenih držav.

Nova administracija je odpravila tudi Bidnove smernice, ki so dajale prednost deportaciji resnih kriminalcev, in začela ciljati širši spekter migrantov, vključno s tistimi, ki imajo izdane odredbe o izgonu.

Administracija je s Trumpovimi ukazi pridobila tudi večji nadzor nad imigracijskimi sodišči, pri čemer so odpustili štiri najvišje uradnike teh sodišč.

Trump je prav tako sprožil postopke za uvrstitev kriminalnih kartelov na seznam tujih terorističnih organizacij in zoper njih predlagal uporabo zakona iz leta 1798, ki predsedniku v vojnem času omogoča izgon tujih državljanov. Ta zakon je bil nazadnje uporabljen med drugo svetovno vojno proti ameriškim državljanom japonskega, italijanskega in nemškega rodu.