Da so prvi tovornjaki s humanitarno pomočjo danes začeli vstopati v Gazo, so potrdili v Združenih narodih. "Prvi tovornjaki s pomočjo so začeli vstopati" nekaj minut po začetku uveljavitve prekinitve ognja, je na družbenem omrežju X zapisal začasni vodja urada ZN za pomoč na palestinskih ozemljih (OCHAoPt) Jonathan Wittall.
V skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev v zameno za palestinske zapornike, ki je bil dosežen v sredo v Dohi, naj bi vstop v Gazo vsak dan dovolili 600 tovornjakom s humanitarno pomočjo, pri čemer jih bo 300 namenjenih severu Gaze, kjer so razmere za civiliste še posebej težke.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zagotavljanje nujne pomoči civilnemu prebivalstvu v uničeni palestinski enklavi se je sicer v preteklosti izkazalo za težavno. Poleg pomislekov Izraela glede varnosti in obsežnih pregledov tovora je velik problem predstavljalo tudi ropanje tovornjakov na območju Gaze.
Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) je medtem sporočila, da je pripravljenih 4000 tovornjakov s pomočjo za Gazo, pri čemer jih polovica prevaža hrano in moko. Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je izrazil upanje, da "bi se napadi na konvoje pomoči v Gazi lahko zmanjšali, saj po prekinitvi ognja prihaja humanitarna pomoč".
Palestinsko gibanje Hamas pa je v današnji izjavi sporočilo, da spremljajo "operacije zagotavljanja pomoči in olajšanja našim ljudem z vsem potrebnim."
Na tisoče razseljenih Palestincev se je kmalu po začetku prekinitve ognja po več kot 15 mesecih vojne, ki se je začela po napadih Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023, danes začelo vračati na svoje domove skozi opustošene predele Gaze - tudi na sever enklave, kjer je uničenje najhujše.