Gre za opozorila iz depeše, pod katero se je 14. januarja podpisal nemški veleposlanik Andreas Michaelis in ki jo je v roke prejela tudi tiskovna agencija Reuters. Kot ta poroča, je Michaelis v depeši opozoril na Trumpove načrte v prihajajočem mandatu. Trumpova administracija naj bi poskušala s spremembo ustavnega reda vzvode moči v največji meri predati v roke predsedniku ter oslabiti ameriški kongres in zvezne države.
»V veliki meri bodo spodkopali osnovna demokratična načela,« medtem ko bodo »zakonodajalce, organe pregona in medije oropali neodvisnosti in jih zlorabili kot orodje politike,« je med drugim zapisano v depeši, v kateri je veleposlanik opozoril še, da bo Trump velikim tehnološkim podjetjem omogočil sodelovanje pri vladanju. Da bi to dosegli, naj bi se glede na navedbe v depeši v veliki meri zanašali na pravosodje, natančneje ameriško vrhovno sodišče, ki ga obvladujejo Trumpovi podporniki.
Michaelis sicer ocenjuje, da celo največji kritiki vrhovnega sodišča »domnevajo, da bo preprečilo, da se bo zgodilo najhujše.« Sicer pa Michaelis nadzor nad pravosodjem in Zveznim preiskovalnim uradom (FBI) vidi kot ključno točko Trumpove administracije, če želi ta doseči svoje politične in osebne cilje ter se maščevati svojim domnevnim nasprotnikom.
Michaelis je opozoril tudi, da ima Trump za dosego svojih ciljev širok nabor pravnih možnosti, v skrajnem primeru pa ima na voljo tudi to, da v primeru razglasitve vstaje ali invazije za izvajanje policijskih dejavnosti znotraj države napoti vojsko. Davnega leta 1878 sprejet zakon z imenom Posse Comitatus ameriški vojski sicer prepoveduje izvajanje policijskih nalog na domačih tleh, a v zakonu obstajajo nekatere izjeme.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Napad na svobodo govora in neodvisnost medijev
Po navedbah Michaelisa želi Trump skupaj s svojim pribočnikom in najbogatejšim Zemljanom Elonom Muskom prav tako uvesti spremembe 1. amandmaja k ameriški ustavi, ki v ZDA med drugim ščiti pravico do svobode govora in združevanja ter neodvisnost medijev. Veleposlanik je ob tem opozoril, da sta Musk in Trump že začela s svojo gonjo zoper kritike in medijske družbe, ki se ne želijo ukloniti. »Eden uporablja tožbe ter grozi s kazenskim pregonom in odvzemi licenc, drugi pa manipulira z algoritmi in blokira račune,« je zapisal Michaelis.
Kot še poroča Reuters, se v Trumpovi ekipi na oceno Michaelisa še niso odzvali, medtem ko so na nemškem zunanjem ministrstvu navedli, da je Trump zmagal na demokratičnih volitvah in da bodo z novo administracijo »tesno sodelovali v korist Nemčije in Evrope.«
Kot je znano, se v Nemčiji mrzlično pripravljajo na predčasne volitve, po katerih se bo moral kancler Olaf Scholz posloviti s položaja. Kar zadeva veleposlanike, ti ob nastopu nove vlade praviloma ostanejo na svojih položajih, razen če je menjava nujna iz diplomatskih ali drugih razlogov.